Երեքշաբթի, 17 Փետրվարի 2026
Հայաստանի բանկերի միության նախագահ․ Վարկային տոկոսադրույքների բարձրացումը սպառողական վարկավորման ավելի բարձր աճը զսպող գործոն է
Արմինֆո. Հայաստանի բանկերում դրամային վարկերի տոկոսադրույքները 2025 թվականին բարձրացել են մինչև 17,1% (2024 թվականի 16,7% - ից և 2022 թվականի 16,1% - ից)։ Այդ մասին փետրվարի 17-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը, ընդ որում, ուշադրություն դարձնելով արտարժութային վարկերի տոկոսադրույքների նվազմանը ՝ 2022թ. 13,5% - ից մինչև 2025թ. 9,1% (2024թ. 9,8% - ի դիմաց)։
Ազատյանը նման դինամիկան բացատրել է 2023 թվականին Կենտրոնական բանկի կողմից արտարժույթով հիփոթեքային վարկերի տրամադրումն արգելելու որոշմամբ (դոլարով սպառողական վարկերն արգելվել էին մի քանի տարի առաջ - խմբ.)։ Հենց դա էլ հանգեցրել է արտարժութային վարկերի տոկոսադրույքների նվազեցման։ «Կամ այդ վարկերը մարվել են, իսկ նորերը տրամադրվել են արդեն դրամով ։ Մեր կարծիքով, ֆիզիկական անձանց դրամային վարկերի տոկոսադրույքների բարձրացումը կապված է այդ սահմանափակումների, ինչպես նաև վարկերի մեծ պահանջարկի հետ՝ ինչպես սպառողական վարկավորման շուկայում, այնպես էլ այլ», - նշել է նա։ Միեւնույն ժամանակ, ՀԲՄ ղեկավարը հավելել է, որ տոկոսադրույքների բարձրացումը որոշ առումով զսպող գործոն է դարձել սպառողական վարկավորման ավելի բարձր աճի համար:
Բանկային հատվածի ընդհանուր վարկային պորտֆելում դրամային վարկերին բաժին է ընկել 66%, իսկ արտարժութային վարկերին ՝ 34%։ Այդ առումով Ազատյանը նշել է, որ արտարժութային վարկերը հիմնականում բիզնես փոխառություններ  են։
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը կազմել է 7.9 տրլն. դրամ ՝ տարեկան 23% աճով։ Վարկերի առյուծի բաժինը պատկանում է սպառողական վարկերին՝ 23,2% կամ 1,8 տրիլիոն դրամ (տարեկան 29,6 տոկոս աճով), որին հաջորդում են հիփոթեքային վարկերը՝ 21,3 տոկոս կամ 1,6 տրլն դրամ (տարեկան աճը ՝ 13,2%), շինարարության ոլորտում՝ 11% կամ 859.9 մլրդ դրամ (տարեկան աճը ՝ 30,2%), առևտրի հատվածում՝ 9,4% կամ 732.6 մլրդ դրամ (տարեկան աճը ՝ 16,1%), արդյունաբերության հատվածում՝ 9,3% կամ 728.3 մլրդ դրամ (տարեկան աճը ՝ 25.2%), ագրոհատվածում՝ 5.2% կամ 404.5 մլրդ դրամ (տարեկան աճը ՝ 16.7%) ։
Ընդհանուր առմամբ, մանրածախ վարկերի ծավալը կազմել է 3.731 տրիլիոն դրամ (49%), կորպորատիվ վարկերինը՝ 3.438 տրիլիոն դրամ (45%), իսկ մնացած 6%-ը  կամ 416 մլրդ դրամը միջբանկային վարկերն են։