Հինգշաբթի, 29 Հունվարի 2026,
Արմինֆո. ՎԶԵԲ-ի Հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ջորջ Ախալկացին ասաց․«2025 թվականը նշանավորվեց Հայաստանի հետ մեր գործընկերության ռազմավարական նոր փուլի մեկնարկով։
Արմինֆո. Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն ընդունել է «ԱրմՍվիսԲանկ» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Գևորգ Մաչանյանին և գործադիր տնօրենի տեղակալ Արա Մակարյանին։
Արմինֆո. Կոնվերս Բանկը և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Լոնդոնում ընթացող ՎԶԵԲ-ի տարեկան ժողովի ընթացքում ստորագրել են ընդհանուր 8 մլն ԱՄՆ դոլարի երկու վարկային համաձայնագիր:
Արմինֆո. Ինեկոբանկը 15 մլն դոլար կստանա ՎԶԵԲ-ի Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակում: Վարկը կուղղվի փոքր ձեռնարկատիրրությանը և կորպորատիվ հաճախորդներին աջակցությանը' «կանաչ» տեխնոլոգիաներում ներդրումներ կատարելու նպատակով:
Արմինֆո. ԱրարատԲանկը ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ստորագրեցին 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր՝ ուղղված կանաչ նախաձեռնությունների և մրցունակության խթանմանը։ Ծրագիրն իրականացվում է Եվրամիության (ԵՄ), Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (ԿԿՀ) և Կլիմայական նախաձեռնությունների հիմնադրամի (ԿՆՀ) գործընկերությամբ։
Արմինֆո. Հայաստանում շենքերի մեծ մասը կառուցվել է խորհրդային տարիներին ։ Նման տներում ջեռուցումն ավելի թանկ է։ Դա հարվածում է ոչ միայն քաղաքացիների գրպանին, այլև կլիմային։ Մինչդեռ, ժամանակակից տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս ոչ միայն նվազեցնել CO2 արտանետումները և բնակիչների ծախսերը, այլև բարձրացնել նման շենքերի արժեքը: