Արմինֆո. ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը մասնակցել է «Amundi Investment Outlook 2026: Keep it Turning» ներդրումային ֆորումին, որը կազմակերպել էր Ամունդի ընկերությունը։
Ուրբաթ, 6 Փետրվարի 2026,
Արմինֆո. ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ընդունել է Credit Agricole կորպորատիվ և ներդրումային բանկի (Credit Agricole CIB) ներկայացուցիչներ Սեդրիկ Հեյսին և Բենուա Դոլֆուսին։
Արմինֆո. Հայաստանում American Express-ի պաշտոնական գործընկեր Ակբա բանկը թողարկել է նոր American Express Gold դեբետային քարտը, որը հաճախորդներին առաջարկում է բացառիկ առավելություններ ճանապարհորդությունների և ամենօրյա գնումների համար։ Նոր քարտը հասանելի է ԱՄՆ դոլարով (USD) և եվրոյով (EUR)։
Արմինֆո. Կենսաթոշակային հիմնադրամները կառավարող Amundi-ACBA Asset Management ընկերության ներկայացուցիչների և "Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր" ՓԲԸ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի վերջերս կայացած հանդիպումը նպատակ ուներ հասկանալու ընկերության հեռանկարները և պարտքի սպասարկման հնարավորությունները: Այդ մասին հայտարարել է Amundi-ACBA Asset Management-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն Հրայր Ասլանյանը։
Արմինֆո.Amundi-ACBA Asset Management ընկերությունում կարծում են, որ ԱԲ-ն այս փուլում գերագնահատված է, եւ դրա բումը չի կարող որոշիչ գործոն դառնալ ԱՄՆ-ում ներդրումների մասնաբաժնի ավելացման համար: Չնայած եվրոպական տնտեսության տուրբուլենտությանը, ընկերությունում հակված են ներդրումների աճին հենց այդ ուղղությամբ։ Այդ մասին փետրվարի 3-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ընկերության գլխավոր ներդրումային տնօրեն Հրայր Ասլանյանը ՝ պատասխանելով ԱրմԻնֆո-ի հարցին:
Արմինֆո.Amundi-ACBA Asset Management -ը վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը աջակցելու Հայաստանի համընդհանուր բժշկական ապահովագրության հիմնադրամի կողմից կուտակված ակտիվների կառավարմանը: Այդ մասին փետրվարի 3-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ընկերության գլխավոր ներդրումային տնօրեն Հրայր Ասլանյանը՝ պատասխանելով ԱրմԻնֆո-ի հարցին:
Արմինֆո.2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Վաշինգտոնյան փաստաթղթի ստորագրումից հետո ընկած ժամանակահատվածում մեր պորտֆելում գտնվող հայկական պարտատոմսերի եկամտաբերության կորը դիտարկելիս կարձանագրվի դրա էական անկում։ Այդ մասին փետրվարի 3-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Amundi-ACBA Asset Management-ի գլխավոր ներդրումային տնօրեն, կառավարիչ Հրայր Ասլանյանը՝ պատասխանելով ԱրմԻնֆո-ի հարցին:
Շաբաթ, 24 Հունվարի 2026,
Արմինֆո. Հայաստանի բանկային համակարգի զուտ շահույթը 2025 թվականին վերադարձել է իր բնական աճի տեմպին՝ 17% (2024 թվականի 60%-ի համեմատ)՝ գերազանցելով 421.3 միլիարդ դրամը (1.1 միլիարդ ԱՄՆ դոլար): Ըստ «ԱրմԻնֆո» կողմից կազմված վարկանիշի՝ զուտ շահույթի գրեթե երկնիշ աճը կրկին ապահովվել է հետևողականորեն ակտիվ վարկավորման շնորհիվ, այլ ոչ թե ժամանակավոր կարճաժամկետ գործոններով, ինչպես դա տեղի է ունեցել 2022-2023 թվականներին՝ տեղափոխվողների կողմից արտարժույթի և քարտային գործարքների աճի ժամանակ։
Հինգշաբթի, 4 Դեկտեմբերի 2025,
Արմինֆո.«Վերջերս տեղեկացա, որ ավստրիական GRAWE Group և գերմանական C-Quadrat Investment Group ընկերությունները հետաքրքրված են Հայաստանի ապահովագրական շուկայով: Մասնագետներն ինձ ասում են, որ դա շատ կարեւոր իրադարձություն է», - դեկտեմբերի 4-ին կառավարության հերթական նիստում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Կենտրոնական բանկի ղեկավարից հետաքրքրվելով, թե ինչու է դա կարեւոր։
Կիրակի, 30 Նոյեմբերի 2025,
Արմինֆո.Մինչև 2026 թվականի փետրվարի 27-ը ներառյալ Ակբա բանկը Visa քարտապանների համար իրականացնում է «Գնում ենք Փարիզի Դիսնեյլենդ» արշավը։
Երեքշաբթի, 18 Նոյեմբերի 2025,
Արմինֆո. Ակբա բանկը, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկն ու IPC խորհրդատվական ընկերությունը համախմբել են գյուղատնտեսական ոլորտի փորձագետներին՝ քննարկելու կլիմայական փոփոխությունների ազդեցությունն ագրոոլորտում ու դրանց հաղթահարման ժամանակակից լուծումները։ Ներկայացվել են նորարարական մոտեցումներ՝ ագրոտնտեսությունների դիմակայունությունն ու արտադրողականությունը բարձրացնելու նպատակով։
Երկուշաբթի, 20 Հոկտեմբերի 2025,
Արմինֆո. Հայաստանի բանկային հատվածում ակտիվ վարկավորումն աջակցում է զուտ շահույթի երկնիշ աճին։ Ինչպես վկայում են ԱրմԻնֆո ԼԸ պատրաստած Հայաստանի բանկերի Էքսպրես ռենկինգի 30.09.2025 թ. տվյալները, վարկային ներդրումների և այլ փոխառությունների տարեկան աճն արագացել է 22% - ից մինչև 26,2%, ինչը թույլ է տվել պահպանել զուտ շահույթի երկնիշ աճը, բայց արդեն տեմպերի արգելակմամբ՝ 25% - ից մինչև 15%:
Ուրբաթ, 26 Սեպտեմբերի 2025,
Արմինֆո.Մինչև սեպտեմբերի 28-ը ներառյալ Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կկայանա Armenian Auto Show-ն, որի շրջանակում Ակբա Լիզինգի ֆինանսավորմամբ հնարավոր կլինի բացառիկ պայմաններով ձեռք բերել JAC, Li AUTO, Tank, Poer և Aito տրանսպորտային միջոցները, որոնց պաշտոնական ներկայացուցիչը Հայաստանում Roel Automotive Group-ն է։
Երկուշաբթի, 25 Օգոստոսի 2025,
Արմինֆո. Ակբա բանկը մեկնարկում է հրապարակային առաջարկով 10,000,000,000 (տասը միլիարդ) ՀՀ դրամ և 10,000,000 (տասը միլիոն) ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով արժեկտրոնային ոչ փաստաթղթային պարտատոմսերի տեղաբաշխումը։
Արմինֆո. Ակբա բանկը բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովում ամփոփել է 2024 թվականի արդյունքներն ու սահմանել բանկի զարգացման առաջիկա ուղղությունները։
Ուրբաթ, 16 Մայիսի 2025,
Արմինֆո.Ակբա բանկը՝ համագործակցելով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ, մշակութասեր հանրությանն է ներկայացնում յուրահատուկ փորձառություն՝ վիրտուալ իրականության միջոցով հայտնվել Մարտիրոս Սարյանի խորհրդանշական «Հայաստան։ Պաննո» կտավում։
Չորեքշաբթի, 14 Մայիսի 2025,
Արմինֆո. Մայիսի 15-ին Լոռիում կանցկացվի Silicon Mountains-ը, որտեղ Ակբա բանկը տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատարների հետ միասին կբացահայտի մարզային ներուժը, ինչպես նաև կներկայացնի ոլորտում սեփական փորձը։
Երեքշաբթի, 6 Մայիսի 2025,
Արմինֆո.Ակբա Բիզնես ակումբի նախաձեռնած ինտերակտիվ ձևաչափով հանդիպմանը գործարարներն ուսումնասիրել են հաղթող բանակցություններ վարելու հմտություններն ու ամուր բիզնես կապեր ստեղծելու մշակույթը։