Չորեքշաբթի, 15 Փետրվարի 2017 19:38
Հայաստանը Բեռլինում մասնակցել է հայ-գերմանական տնտեսական մամաժողովին
Արմինֆո. 2017 թ. փետրվարի 15-ին Բեռլինում ՀՀ և ԳԴՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ կայացավ հայ-գերմանական տնտեսական համաժողովը:
Ինչպես ԱրմԻնֆո գործակալությանը տեղեկացվել է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից, ՀՀ փոխվարչապետ, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը գլխավորում էր հայկական պատվիրակությունը, որի կազմում էին ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Բորիս Դեմիրխանյանը, ՀՀ  էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը, Հյուսիս-Հարավ ծրագրի գլխավոր տնօրենի ժ/պ Վարդան Կարապետյանը , ԳԴՀ-ում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի շրջանակներում քննարկվել են՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի և ճանապարհաշինության, էներգետիկ արդյունավետության վերաբերյալ մի շարք հարցեր: Համաժողովի ընթացքում տեղի են ունեցել նաև պաշտոնական հանդիպումներ ԳԴՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Համաժողովին գերմանական կողմից որպես գործընկեր հանդես են եկել ԳԴՀ տնտեսության և էներգետիկայի նախարարությունը, «Բիթկոմ» միությունը, Գերմանիայի տնտեսության Արևելյան հանձնաժողովը, ԳԴՀ տնտեսության միջին ձեռնարկատերերի դաշնային միությունը:
Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, Հայաստանի և Գերմանիայի միջև առևտրի շրջանառությունը 2016 թվականին կազմել է $ 325,6 մլն., տարեկան անկումը`4.9%: Մասնավորապես, արտահանումը նվազել է 0,9%, մինչև $ 139 մլն, իսկ ներմուծումը նվազել է 7,6%, մինչև $ 186,6 մլն: