Tuesday, April 9 2019 16:44
Experts from Armenia, Iran, Georgia and Russia to discuss technical  solutions for the construction of the North-South energy corridor in  Tehran
ArmInfo.. On April 15-17 this year, experts from Armenia, Iran, Georgia and Russia will discuss in Tehran technical solutions for the construction of the North-South  energy corridor. Spokesperson of the Minister of Energy  Infrastructures and Natural Resources of the Republic of Armenia,  Rima Yeganyan confirmed this information to ArmInfo.
After this meeting, according to R. Yeganyan, a meeting of the  coordination council will be held in the Iranian capital from April  29 to May 1, which will be held at the level of deputy ministers of  four states.
The results of these discussions and the proposals received will be  on the agenda of the high ministerial meeting to be held in Tehran on  June 16-18. As expected, during these meetings, the Armenian side  will present a number of issues related to technical decisions on the  formation of a regional electricity market and electricity trading.
To note, the construction project of the North-South energy corridor,  designed to unite the electric power systems of Iran, Armenia,  Georgia and Russia, has faced a number of problems. The construction  program of 400-kilovolt power transmission line (PTL) Iran-Armenia  and Armenia-Georgia was to be implemented before the end of 2019. And  if the construction of Iran-Armenia power PTL is only 20% complete,  then the parties have not yet begun construction of a similar power  transmission lines with Georgia.  On March 15 last year, the  technical commission on improving the reliability and efficiency of  the electric power system of Armenia approved the technical task for  the construction of PTL Armenia-Georgia. The terms of reference was  developed by the German KfW bank, which finances the program, and  FICHTNER, which won the tender to identify a project consultant.
According to the technical task, the project is divided into several  stages. At the first stage, it was planned to modernize an electric  substation with a voltage of 220 kV, to build a new substation with a  voltage of 400 kV, and also to build a new overhead power line to the  Georgian border. At the second stage it was planned to build an  electrical substation with a voltage of 500 kV.
However, in order to improve the efficiency of the program, it is now  planned to use the existing electrical substations, the modernization  of which is less expensive than building new ones. At the same time,  already on the available space, on which it was planned to build an  electrical substation, solar power stations will be erected, the  construction costs of which will be reduced through the use of  existing infrastructures. As a result, the cost of the entire  construction program of the Armenia-Georgia PTL will be reduced by  30%.  Moreover, the construction of a solar power station will save  at least another 20% of the funds.  At the meeting of the commission  it was noted that the first phase of the project should be completed  no later than the third Iran-Armenia PTL currently under  construction. In general, the Iran-Armenia PTL construction program  should be completed in parallel with the second power unit of the  Yerevan TPP under construction.  As ArmInfo previously reported, the  sources of funding for the first two stages are already known.   According to the FICHTNER company, the preliminary cost of the  construction program for the PTLs of Armenia-Georgia will be EUR  326.9 million, 10% of which should be part of the contribution of  Georgia.  The first two phases of the program are estimated at 188.2  million euros. To this end, in 2014-2015, three loan agreements were  signed. In particular, the German bank KfW allocated as a loan in the  form of a loan of 168 million euros, and the European Investment Bank  will provide another 10 million euros. It is expected to receive  another 10 million euros in the form of a grant from the European  Commission. As for the Iran-Armenia high-voltage PTL, the project is  funded by the Iranian side, the total cost of the program is $ 107  million. However, given the new sanctions imposed by the United  States against Iran, there is a concern about a reduction in the  volume of this investment program.