Արմինֆո.Հայաստանում միգրացիոն բացասական սալդոն 2020թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով կազմել է 983 մարդ, ինչը 19,3% - ով պակաս է տարեկան վաղեմության ցուցանիշից, իսկ 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ անկումը գրանցվել է 20,9% մակարդակում: Այս մասին են վկայում ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալները։
Ընդհանուր առմամբ ՀՀ-ում գրանցվել է բնակչության միգրացիայի 16 198 դեպք ՝ տարեկան 11,1 տոկոս աճով ։ Մասնավորապես՝ այդ թվից արտերկրից երկիր է տեղափոխվել 5 194 մարդ (տարեկան 0,8 տոկոս աճով), իսկ արտասահման է արտագաղթել 6177 մարդ (տարեկան 3 տոկոս անկումով) ։
Հիմնական երկրները, որտեղ նախընտրում են տեղափոխվել Հայաստանի քաղաքացիները ՝ Ռուսաստանը, Վրաստանը, Սիրիան, Լիբանանը, Իրանը և Արցախի Հանրապետությունն են ։
Մինչդեռ ներհանրապետական միգրացիան կազմել է 10 021 դեպք ՝ տարեկան 22,1 տոկոս աճով։
Զբոսաշրջային նպատակներով հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստան է այցելել 311 264 մարդ (տարեկան 14,6 տոկոս անկումով), իսկ մեկնել է 275 716 մարդ (տարեկան 13,3 տոկոս անկումով):