Արմինֆո.Հայկական բիզնեսը դեռ ռուսական մաքսատանը բախվում է արհեստական խնդիրների ՝ չնայած այնտեղ իր ներկայացուցչի առկայությանը։ Այդ մասին հաղորդել է տնտեսագետ, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության (ՀԳՀՄ) նախագահ Գագիկ Մակարյանը՝ հայկական բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախարարների հանդիպման շրջանակներում պատասխանելով ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հարցին:
Նա նշել է, որ Հայաստանի համար արհեստական խոչընդոտների ստեղծման հարցը ռուսական մաքսատան ներկայացուցիչների կողմից դեռեւս արդիական է մնում: "Տարբեր ծառայողական գործընթացներ են գնում, և առայժմ ամեն ինչ վերահսկել միաժամանակ հնարավոր չէ։ Բայց, կարծում եմ, որ այսօր բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ և Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի վաղվա նիստում այդ հարցերը կբարձրացվեն", - ասել է նա։
Մասնավորապես, Մակարյանը պատմել է, որ ռուսական կողմը շատ հաճախ հայ արտահանողների համար միտումնավոր խնդիրներ է ստեղծում փաստաթղթերի մասով։ "Նրանք կարող են հատուկ թաքցնել մի փաստաթուղթ, որը վարորդից կպահանջեն հաջորդ կետում, ինչի արդյունքում ստեղծվում են կոռուպցիայի հնարավորություններ: Կամ էլ ասում են, որ պետք է տրամադրել փաստաթուղթ, որն իրականում պետք չէ, խնդրում են սպասել մի քանի ժամ, օր։ Եվ մեր վարորդները ստիպված դիմում են կաշառքների, որպեսզի արագ լուծեն արհեստականորեն ստեղծված խնդիրները, և ժամանակին իրենց արտադրանքը հաասցնեն ԵԱՏՄ շուկա", - ասել է ՀԳՀՄ ղեկավարը ։ Սակայն, ընդհանուր առմամբ, վերջին 3 տարիների ընթացքում, Ըստ Մակարյանի, իրավիճակը զգալիորեն փոխվել է՝ դրական առումով։ Նման փոփոխությունները փորձագետը պայմանավորել է նաև էկոնոմիկայի նախարարության արդյունավետ աշխատանքով, որը, նրա խոսքով, ուժեղացրել է երկխոսությունը բիզնեսի հետ, և վերջիններիս մոտ խնդիրների առաջացման արդյունքում պաշտոնյաները փորձում են օպերատիվ կարգով լուծել նման հարցերը ։