Չորեքշաբթի, 16 Դեկտեմբերի 2020 15:23
Գագիկ Մակարյանը նշել է դրամի արժեզրկման հիմնական պատճառները
Արմինֆո Հայաստանում ազգային արժույթի արժեզրկումը կապված է մի շարք պատճառների հետ, առաջին հերթին ՝ արտահանման ծավալների, փոխանցումների ներհոսքի կրճատման, միջազգային դոնորական ծրագրերի սահմանափակման, աշխատանքային միգրանտների դուրս գալու հնարավորության բացակայության և երկրում տնտեսական վիճակի վատթարացման հետ։ Դեկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ, տնտեսագետ Գագիկ Մակարյանը։ Մասնավորապես, նա ընդգծել է, որ այսօր դոլարը դրամի նկատմամբ կազմում է շուրջ 520-530 դրամ/1դոլար, եվրոն հասել է 630-640 դրամ/1եվրո-ի։ Նա նշել է, որ Կենտրոնական բանկն այժմ զսպող քաղաքականություն է վարում ՝ փորձելով պահել փոխարժեքն արտահանողների համար ընդունելի եւ ներմուծողների համար լուրջ խնդիրներ չստեղծող մակարդակում: Սակայն, ըստ Մակարյանի, Հայաստանի տնտեսությունն ավելի շատ կախված է մնում դոլարից։ Արհեստականորեն, ստեղծված իրավիճակից ելնելով, արտահանողների շահույթն աճում է, բայց այդ կապակցությամբ նա ընդգծել է, որ արտահանման մասնաբաժինը կազմում է ներմուծման 40% - ը։ Հետևաբար, դրամի արժեզրկումը կարող է հանգեցնել որոշակի ներկրվող ապրանքների թանկացման։
Փոխանցումների նվազումը Մակարյանը բացատրել է կորոնավիուրսի համաճարակի բռնկմամբ եւ ռազմական դրությամբ, ինչի պատճառով քաղաքացիներն իրենց միջոցներն ուղղել են կորոնավիրուսից եւ պատերազմից տուժած քաղաքացիներին օգնելու համար: Բացի այդ, համավարակի պատճառով Հայաստանի աշխատանքային միգրանտները արտագնա աշխատանքի մեկնելու հնարավորություն չեն ունեցել։
Փորձագետը մատնանշել է նաև միջազգային շուկայում ֆինանսական ռեսուրսների պակասը, ինչի պատճառով արձանագրվել է դոնորների կողմից իրականացվող ծրագրերի ծավալների նվազում, այդ թվում ՝ Հայաստանում:
Նշենք, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի կանխատեսմամբ, Հայաստանում տնտեսական բարձր անորոշության պայմաններում կարճաժամկետ հատվածում կան գնաճի շեղման ռիսկեր՝ աճի միտումով: Սակայն միջնաժամկետ կտրվածքով գնաճը Հայաստանում չի գերազանցի 4 տոկոսը։ Միաժամանակ, կարգավորողը նշում է, որ Հայաստանի սպառողական շուկայում որոշակի ապրանքների գծով գների աճ է նկատվում' կապված մի շարք գործոնների հետ, մասնավորապես, պարենային ապրանքների թանկացման (միջազգային շուկաներում դրանց գների աճի պատճառով) եւ դրամի արժեզրկման հետ:
Ընդ որում, ԿԲ ղեկավար Մարտին Գալստյանը նշել է, որ տնտեսվարող սուբյեկտների հաշվեկշռային պորտֆելը ճշգրտվել է առավելապես արտարժույթով, ինչի արդյունքում ձեւավորվել է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ պահանջարկ, եւ դա, բնականաբար, ազդել է արժույթի փոխարժեքի վրա: «Արժույթի փոխարժեքը բնութագրում է ընդհանուր իրավիճակը երկրում», - ընդգծել է նա։