Չորեքշաբթի, 10 Մարտի 2021 11:51
ԱրմԻնֆո-ի ֆինանսական վարկանիշ. Վատ վարկերի աճի պատճառով բանկերը սկսել են շահույթ կորցնել
Արմինֆո.Հայաստանի բանկային համակարգում չաշխատող վարկերի աճը (NPL) 2020 թվականին խիստ արագացել է, չնայած 2021 թվականի համար չվերականգնվող բեռի մի մասի տեղափոխման առումով կարգավորիչի "զիջումներին":
Այսպես, վարկային պորտֆելում NPL - ի մասնաբաժինը 2020 թվականին աճել է 8 տոկոսից մինչեւ 9,5 տոկոս, իսկ ակտիվներում ՝ 5,2 տոկոսից մինչեւ 6,3 տոկոս: Այս երեւույթը նկատվել է վարկային ներդրումների տարեկան աճի թույլ արագացման ֆոնին ՝ 15,4 տոկոսից մինչեւ 16,7 տոկոս եւ ակտիվների աճի դանդաղման ֆոնին ՝ 17,3 տոկոսից մինչեւ 14,6 տոկոս, Երկու դեպքում էլ դանդաղ աճի պայմաններում (վարկեր ՝ 2,5 տոկոս, ակտիվներ ՝ 5,7 տոկոս):
ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 31.12.2010 թ. այդ ցուցանիշները ներկայացվում են ֆինանսական հաշվետվությունների հիման վրա, որոնցում առկա է վարկային ռիսկի ներկայացման նոր ձեւաչափ (ըստ IFRS9): Այնուամենայնիվ, այս միջազգային ձեւաչափը լիովին չի արտացոլում վարկային պորտֆելի իրական որակի եւ դրանում թունավոր վարկերի առկայության իրական պատկերը (NPL): Այս փաստը բազմիցս նշել են իրենց հաշվետվություններում և աշխարհի խոշորագույն վարկանիշային գործակալությունները ։ Արդյունքում, Արմինֆո-ի վարկանիշային ծառայությունը բանկերից պահանջում է անհրաժեշտ լրացուցիչ տվյալներ, որոնք թույլ են տալիս ավելի ճշգրիտ հաշվարկել ժամկետանց վարկերի ընդհանուր ծավալը եւ, հետեւաբար, դրանց մասնաբաժինը վարկային պորտֆելում եւ բանկերի ակտիվներում:
Ինչպես նշում են լրատվական ընկերության վերլուծաբանները, թունավոր վարկերի արագացված աճը, իր հերթին, չէր կարող չանդրադառնալ շահույթի "արտահոսքի" վրա: Այսպես, Հայաստանի բանկային համակարգի համախառն զուտ շահույթը, 2020թ. արդյունքներով կազմելով 60.4 մլրդ դրամ ($115.7 մլն), կրճատվել է տարեկան 20% - ով (2019թ. 34% աճի դիմացմ), ինչը դիտվել է ժամկետանց վարկերի ծավալի 38.4% աճի ֆոնին (2019թ.չնչին 3% անկման դիմաց):
Ընդ որում, միայն IV եռամսյակում շահույթի դինամիկան կտրուկ անկել է՝  89,5%  (III եռամսյակում 3,5% աճ) ժամկետանց վարկերի շարունակական երկնիշ աճի դեպքում, որը կարող էր ավելի բարձր լինել, եթե չլիներ մեկ տարվա համար թունավոր բեռի մասը "սառեցնելու" կարգավորիչի առաջարկ, որ, այնուամենայնիվ, չի փրկել շահույթը անկումից, այդ թվում, 8 բանկերի գծով, որոնք ստացել ծանրակշիռ վնաս:
Դա ուղեկցվել է IV եռամսյակում առողջ (ստանդարտ) վարկերի մեծության լճացման աճին մոտեցմամբ մինչեւ 1,3 տոկոս (III եռամսյակում 3,5 տոկոսից) ՝ դանդաղող տարեկան աճի դեպքում մինչեւ 10,3 տոկոս (2019թ. 13,3 տոկոսից): Իսկ պահպանել այդ պորտֆելի տարեկան վերընթաց միտումը, ենթադրաբար, հաջողվել է վարկային արձակուրդների ժամանակ (մարտի 13-ից հունիս) պայմանագրերի վերակնքման եւ 1-ին եւ 2-րդ հակաճգնաժամային պետական ծրագրերին բանկերի ակտիվ մասնակցության հաշվին:
Սպառողական վարկերի թունավորությունն աճում է առաջընթաց տեմպերով
NPL մոտ 64% բաժին է ընկնում կասկածելի եւ անհույս ռիսկի խմբին: Ընդ որում, վերջինիս համար պահպանվում է զգալի դոմինանտ աճող ծավալով։ Ըստ ճյուղերի՝ ժամկետանց վարկերի շուրջ 47%-ը "նստել" է սպառողական վարկերում (հաշվի առնելով հիփոթեքը)՝ չաշխատող վարկերի տարեկան աճով 46% - ով ՝ 9,3% - ով առողջ վարկերի անկման դեպքում:
NPL մասնաբաժնի գծով երկրորդ տեղում է առեւտրային ոլորտը, որտեղ կուտակվել է չաշխատող վարկերի մոտ 15% (հիմնականում՝ անհուսալի), տարեկան ծավալի 17,2% աճով, իսկ առողջ վարկերի ընդամենը  2.1% աճով:
NPL - ի բաժնեմասով երրորդ տեղն զբաղեցնում են ագրովարկերը՝ ավելի քան 9 տոկոս, չաշխատող վարկերի 11,1 տոկոսով տարեկան անկմամբ, առողջ վարկերի աճի մինչեւ 24,2% արագացման դեպքում: Այնուհետեւ NPL-ի բաժնեմասով հետեւում են հանրային սննդի եւ ծառայությունների ոլորտի վարկերը 'մոտ 8%, 4,2% տարեկան աճով' առողջ վարկերի 1,8%  թույլ աճի դեպքում:
Փոքր-ինչ ավելի ցածր է NPL - ի մասնաբաժինը արդյունաբերական հատվածի վարկերում ' ավելի քան 7%, ծավալի տարեկան 17,3% աճի, առողջ վարկերի 5,7%  աճի դեպքում:
Նվազագույն պարտքերը կուտակվել են շինարարության ոլորտի պորտֆելներում (ավելի քան
4%), ծավալի 11,7% տարեկան աճով, առողջ վարկերի ծավալը 37% աճի դեպքում:
Վերը նշված հատվածները գերակշռում են պորտֆելում եւ վարկային ներդրումների մասնաբաժնում. սպառողական վարկեր' 25,8%, առեւտրի ոլորտ' 17,5%, արդյունաբերական ոլորտ ' 14,7%: Ընդ որում, հիփոթեքին բաժին է ընկնում 11%. Իսկ հանրային սննդի/ծառայությունների ոլորտի վարկավորման մասնաբաժինը կազմել է 7%, շինարարության ոլորտը' 6,8%, ագրոահատվածը' 5,2%:
Ընդ որում, սպառողական վարկերի ծավալը դանդաղեցրել է տարեկան անկումը 36.2% - ից մինչեւ 32.3%, հիփոթեքի աճի 39.6% - ից մինչեւ 26.8% դանդաղման պայմաններում:
Իսկ աճի արագացում է դիտվել հանրային սննդի/ծառայությունների ոլորտի վարկավորման ոլորտում ՝ 23,6 տոկոսից մինչև 27,7 տոկոս, առևտրային հատվածում ՝ 16,1 տոկոսից մինչև 30,5 տոկոս, ագրոհատվածում՝ 10,9 տոկոսից մինչև 30,1 տոկոս, և շինարարության ոլորտում՝ 26,4 տոկոսից մինչև 72,4 տոկոս:
Իսկ թրենդի վայրընթացից դեպի վերընթաց շրջադարձ է արձանագրվել արդյունաբերական հատվածի վարկավորման ոլորտում՝ 5% անկումից մինչեւ 16,5% աճ:
Ընդ որում, ՓՄՁ  վարկավորման ծավալները շարունակում էին թույլ աճ՝ 10,2% - ով (2019թ. - ի 7,8% - ի դիմաց)։
Հայաստանի բանկերի ընդհանուր վարկային պորտֆելը մինչեւ 2021թ. հունվարի 1-ը հասել է 4.4 տրլն դրամի ($8.4 մլրդ), իսկ ակտիվները ' 6.6 տրլն դրամի ($12.7 մլրդ): Ընդ որում, աճի դանդաղման դեպքում առաջինի աճի թույլ արագացումը երկրորդ անգամ ավելացրել է վարկերի մասնաբաժինը նախորդ տարվա ակտիվներից 64.5% ներկայիս 65.8%.
Շահույթը ճնշվել է պորտֆելի թունավորումով
AmRating ազգային վարկանիշային գործակալության վերլուծաբանները նշում են, որ բանկային համակարգի թափանցիկությունը, IFRS9-ի վերաբերյալ նոր հաշվետվություններին անցնելուց հետո, նվազել է վարկերի որակի կառուցվածքի "քողարկման", մասնավորապես ՝ պորտֆելի ՝ ըստ ռիսկի խմբերի դասակարգման հաշվին:
Անկախ վերլուծաբանների շրջտանում առավել մտահոգություն է հարուցում նոր ձեւաչափում բանկերի հուսալիության գնահատման համար առավել սարսափելի եւ վտանգավոր անհուսալի վարկերի մասին հոդվածի բցակայությունը: Վերը նշված 64% - ը չի բացահայտում պորտֆելի թունավորության ամբողջական պատկերը: Սակայն, չնայած դրան, անհուսալի վարկերի  "զանգվածային" ներկայության մասին խոսում է վարկավորման  տոկոսային եկամուտների զուսպ աճը (եւ եռամսյակի համեստ) եւ շահույթի անկումը:
Սա հաստատել է վերլուծաբանների ավելի վաղ արտահայտած այն ենթադրությունը, որ հաշվեկշիռներից անհուսալի վարկերի դուրսգրման գործընթացը վարկային արձակուրդներից հետո  կշարունակվի,  ինչը, գործնականում,  տեղի է ունեցել, դրանով իսկ զգալիորեն "ճնշելով" բանկային հատվածի շահութաբերության մակարդակը:
Վերլուծաբաններն այն ժամանակ կանխատեսում էին, որ այդ գործընթացը կշարունակվի առնվազն մինչեւ այն պահը, երբ կսկսի կիրառվել սահմանային պարտքային բեռի գործակիցը (PDN), որը կոչված է բացառելու վարկառուների վերավարկավորումը՝ վարկային պորտֆելի զոււգընթաց իրական առողջացմամբ: Վարկային պորտֆելի որակի կրիտիկական վատթարացումից խուսափելու եւ կապիտալի համարժեքության պատշաճ մակարդակի պահպանման համար կարգավորիչը մտադիր է 2021-ին գործարկել PDN-ը:
Իսկ առայժմ, ըստ գործակալության վերլուծաբանների, ցածր տոկոսադրույքները, մարժայի էական նվազումը եւ տոկոսային եկամուտների թույլ աճը զսպում են Roa եւ ROE գործակիցների բարձր մակարդակի դուրս գալու սպասումները: 2020 թվականի արդյունքներով բանկային համակարգի ակտիվների (ROA) շահութաբերությունը նվազել է մինչեւ 0,98 տոկոս, իսկ կապիտալի (ROE) շահութաբերությունը ՝ մինչեւ 6,77 տոկոս: 2020 թվականին այս ամենը բարդացել է կորոնավիրուսի համավարակի տնտեսական եւ սոցիալական հետեւանքներով ՝ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ժամկետների անորոշ կանխատեսումներով: Իսկ աշնանը մեծ թափով մոլեգնած վարակի երկրորդ ալիքը եւ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում մարտական գործողությունների պատճառով ռազմական դրությունը հարցականի տակ դրեց նույնիսկ 2021 թվականին տնտեսության վերականգնման հեռանկարները։
Վերլուծաբանների ենթադրությամբ ՝ տնտեսությունը կկարողանա աճի հասնել, լավագույն դեպքում, 2021 թվականի երկրորդ կեսին, իսկ վատագույն դեպքում ՝ 2022 թվականին, և այդ ժամանակ ֆինանսական հատվածին կհաջողվի դիմակայել ճգնաժամին առանց շոշափելի կորուստների։
ԿԲ-ն որոշել է, այնուամենայնիվ, կիրառել նախկինում հետաձգված Բազելյան պահանջները
ԿԲ-ն այս ֆոնին 2020թ զուսպ էր վերաբերվում Բազել III-ի պահանջներին, սակայն, ստեղծված իրավիճակում տեսնելով բանկային հատվածի կայունությանն սպառնացող վտանգը, որոշեց 2021թ. ձեռնամուխ լինել նախկինում հետաձգվող Բազելյան պահանջների փուլային ներդրմանը (Բազել 3): Մասնավորապես, ԿԲ-ն մտադիր է սահմանել իրացվելիության ծածկույթի նորմատիվը (LCR) եւ չի բացառում որոշակի ժամանակով մի շարք նորմատիվների գործարկումը, այդ թվում ՝ զուտ կայուն ֆինանսավորման նորմատիվի (NSFR): Ընդ որում, սովորական ռեժիմով շարունակում են գործել իրացվելիության ռիսկը կարգավորող ընդհանուր և ընթացիկ իրացվելիության նորմատիվները, համապատասխանաբար, min 15% և 60% մակարդակում:
Այնուամենայնիվ, գիտակցելով ճգնաժամին դիմակայության դժվարությունները փոքր-ինչ թուլացած ցուցանիշներով բանկերի կողմից, կարգավորիչը ձեռնպահ է մնացել կապիտալի նորմատիվին հակացիկլային հավելավճարի խստացումից (կապիտալի հակացիկլային բուֆեր - ԱԲԿ), 2020 թվականին պահպանելով այն ռիսկի վրա կշռված ակտիվների 0% մակարդակի վրա: Կենտրոնական բանկի այս որոշման նպատակն է մեղմել կորոնավիրուսի եւ ռազմական դրության հնարավոր բացասական հետեւանքները ֆինանսական համակարգի վրա, նպաստել Հայաստանի տնտեսության վարկավորման գործընթացի շարունակականությանը:
Ընդ որում, 2020 թվից, 12-ամյա ընդմիջումից հետո  ( այն ժամանակ min 8% մակարդակով), կրկին ուժի մեջ է մտել հիմնական կապիտալի համարժեքության նորմատիվը, իջեցվել է մայիսին նվազագույն 10% - ից մինչեւ 9%, ներգրավված է հավասար է գործող ընդհանուր կապիտալի համարժեքության նորմատիվի մակարդակով min 12%:
Amrating-ի վերլուծաբանների կարծիքով, կարգավորիչի այս քայլերը բանկերի կողմից ձեւավորված կապիտալի բուֆերների օգտագործման ազդակներ են' ապահովելու համար բանկային գործառնությունների իրականացման անընդհատությունը' սթրեսային իրավիճակներին դիմակայելու եւ տնտեսական անկման փուլում վնասները կլանելու նպատակով:
Մինչեւ 2021 թվականը բանկային շուկայի միջին ընդհանուր կապիտալի համարժեքության մակարդակը 2019թ. 27,6 տոկոսից նվազել է մինչեւ 24,2 տոկոս, իսկ հիմնական կապիտալի համարժեքության մակարդակը՝ 30,6 տոկոսից մինչեւ 22,7 տոկոս:
Ընդհանուր իրացվելիության մակարդակը բանկային շուկայում միջինում կազմել է 29,5%, իսկ ընթացիկ իրացվելիությունը ' 145,6%, ինչը երկու դեպքում էլ տարեկան վաղեմության ցուցանիշների համեմատ արձանագրում է նվազում, համապատասխանաբար,  31,9% - ից և 158,6% - ից: Ընդ որում, անկում է դիտվել  2017-2020 թվականների ընթացքում ՝ 2016 թվականին արձանագրված թռիչքից հետո։
Տնտեսության հեռանկարների կանխատեսումները զուսպ են
Համաշխարհային բանկը (ՀԲ), որը Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տնտեսության զարգացման հեռանկարների հոկտեմբերյան նորացված կանխատեսման մեջ վատթարացրել է Հայաստանի ՀՆԱ - ի գծով 2020 թվականի սպասումները անկման ուղղությամբ ՝ 6,3 տոկոս ավելի վաղ կանխատեսված 2,8 տոկոսի դիմաց: Ընդ որում, 2021 թվականին ՀԲ-ն կանխատեսում էր 4,6 տոկոս աճ ։ Սակայն արդեն 2021 թվականի հունվարին համաշխարհային տնտեսական հեռանկարների կանխատեսման մեջ ՀԲ - ն էլ ավելի վատթարացրեց Հայաստանի ՀՆԱ-ի 2020 թվականի սպասումները՝ մինչեւ 8 տոկոս անկում ՝ նվազեցնելով նաեւ 2021թ.ՀՆԱ-ի աճի սպասումները մինչեւ 3,1 տոկոս ՝ 2022 թ. - ին մինչեւ 4,5 տոկոս արագացմամբ:
Իսկ փաստացի վիճակագրական տվյալները  2020թվին Հայաստանի ՀՆԱ-ի 7,6% անկում են արձանագրել  (2019թ. - ի 7,6% - ի դիմաց)։ Աճի ոլորտների թվում են եղել միայն էներգահամալիրը եւ ագրոհատվածը (1,2-1,4%): Մնացած ճյուղերն անկում են ապրել. ծառայությունների ոլորտը ՝ 14,7 տոկոսով, առեւտրի ոլորտը ՝ 14 տոկոսով, շինարարության ոլորտը ՝ 9,5 տոկոսով եւ արդյունաբերական ոլորտը ՝ 0,9 տոկոսով, արդյունաբերության եւ ծառայությունների ոլորտում ՀԲ - ի կանխատեսած, համապատասխանաբար, 2,4 եւ 9,9 տոկոսով անկման դիմաց:
Ռուսաստանի գծով, որը հանդիսանում է Հայաստանի հիմնական առեւտրային գործընկերը, ՀԲ - ն 2020 թվականին ՀՆԱ - ի կանխատեսվող անկումը մեղմացրել Է մինչեւ 4 տոկոս՝ ավելի վաղ սպասվող 5-6 տոկոսից, սակայն փաստացի անկումը ցածր է եղել ՝ 3,1 տոկոս, իսկ 2021-2022 թվականներին կանխատեսում էր 2,6-3 տոկոս աճ:
Մինչդեռ, Հայաստանի գլխավոր բանկը (ՀՀ ԿԲ) ավելի զուսպ էր 2021 թվականի իր կանխատեսումներում ՝ Հայաստանի ՀՆԱ-ի 2% աճ, արտահանման 4-6% աճ և ներմուծման 7-9% աճ, մասնավոր տրանսֆերտների 4-6% անկում ։ Իսկ ՀՆԱ - ի անկման վերաբերյալ ԿԲ - ի վերջին կանխատեսումը բավական մոտ էր փաստացի մակարդակին՝ 7,8 տոկոս 7,6 տոկոսի դիմաց, ինչը չես ասի արտահանման և ներմուծման մասին, որոնց իրական անկումը շատ ավելի համեստ էր՝ 3,9 տոկոս և 17,7 տոկոս, քան կանխատեսված 29-32 տոկոս ։ Խիստ աչքի են ընկել նաև 2020թ. կանխատեսվող մասնավոր փոխանցումների իրական դինամիկան, մասնավորապես սպասվող 19-22% անկման դիմաց ներհոսքը փաստացի կրճատվել է միայն 6% - ով, իսկ զուտ ներհոսքն աճել է 14% - ով։
Համաշխարհային բանկը, ուշադրություն դարձնելով  կորոնաճգնաժամից հետո փոխված տնտեսական լանդշաֆտին, որը պետք է ընդունեն և կառավարություններն ու բիզնես սուբյեկտները, պատկերավոր ասած, որպես "Սև կարապ" նշում է, որ համաշխարհային տնտեսությունը, կարծես թե, դուրս է գալիս իր ամենախորը ռեցեսիաներից մեկից և սկսում է զուսպ վերականգնում ։ ՀԲ-ն ընդգծում է, որ Կենտրոնական բանկերի քաղաքականությունը եւ իրականացվող կառուցվածքային բարեփոխումները փորձում են հիմքեր ապահովել, որպեսզի այդ փխրուն գլոբալ վերականգնումը թափ հավաքի եւ երկարաժամկետ հեռանկարում կայուն աճի եւ զարգացման հիմք հանդիսանա:
"Բնակչության առավել խոցելի խմբերի պաշտպանության համար անհրաժեշտ է հաջող քաղաքականություն, որը թույլ է տալիս կապիտալին, աշխատուժին, հմտություններին եւ նորարարություններին անցնել նոր նպատակների ՝ կորոնավիրուսից հետո ավելի էկոլոգիական եւ ուժեղ տնտեսական միջավայր ստեղծելու համար ։ Որոշ երկրներ, որոնք արդեն գնում են դինամիզմի եւ կայունության այս տեսակին, ստիպված կլինեն կրկնապատկել իրենց ջանքերը ։ Մյուս փոփոխություններն էլ հատկապես կարեւոր են այժմ, երբ ֆինանսական դիրքերը խիստ ձգվել են համավարակի պատճառով, իսկ երկարաժամկետ աճի մյուս շարժիչ ուժերը թուլացել են", - խորհուրդ է տալիս ՀԲ-ն ՝ արձանագրելով, որ ձեւավորվող շուկա եւ զարգացող երկրներ ունեցող շատ երկրներում 2020 թվականին փլուզված ներդրումները տասնամյա թույլ դրսեւորումից հետո 2021 թվականին կվերսկսեն աճը:
Սակայն նախորդ ճգնաժամերի փորձը Համաշխարհային բանկի մոտ եւս մեկ մտահոգություն է առաջացնում՝ առանց փոխարժեքի հրատապ շտկման ներդրումների թուլությունը կպահպանվի երկար տարիներ։ Եվ հակառակ քամուն դիմակայելու համար, ՀԲ-ի տեսլականով, էական ջանքեր են անհրաժեշտ գործարար միջավայրի բարելավման, աշխատաշուկայի եւ ապրանքների ճկունության բարձրացման, ինչպես նաեւ թափանցիկության եւ կառավարման ամրապնդման համար:
Առողջապահության եւ տնտեսության ոլորտում ճգնաժամի թուլացմանը զուգընթաց, ՀԲ-ն կառավարություններին խորհուրդ է տալիս պարբերաբար վերանայել ընկերությունների վարկավորմանը աջակցելու քաղաքականությունը 'լիկվիդայնության սահմանափակումները վերացնելու համար' ակտիվների որակի թափանցիկությունն ապահովելու եւ բանկերի կապիտալիզացիայի խափանումից խուսափելու համար: Իսկ ՀԲ-ի դիրեկտիվ մարմիններին խորհուրդ է տրվում ուժեղացնել վարկերի որակի վերահսկողական գնահատումը եւ բարելավել կարգավորման եւ պարտքի բռնագանձման ռեժիմները կորպորատիվ պարտքի մակարդակի բարձրացման հետ կապված հնարավոր խնդիրների լուծման համար: "Ժամկետանց վարկերի աճի պայմաններում սնանկության և ներքին պարտքի կարգավորման ավելի արագ գործընթացները կարևոր նշանակություն կունենան դատական վարույթից ակտիվների ազատման և նոր նպատակների վերամասնագիտացման համար։ Գոյություն ունեցող արտադրական ակտիվներին նոր ներդրումների ավելացումը կենսական նշանակություն ունի կայուն զարգացման համար", - ամփոփել է ՀԲ-ի զեկույցում, որտեղ նշվում են նաեւ աճող կլիմայական եւ բնապահպանական խնդիրները, որոնց լուծումը կանաչ տնտեսության նախագծերի ներդրումն է եւ խթան է հանդիսանում էկոլոգիապես կայուն տեխնոլոգիաների համար:
Հետևաբար, ինչպես և նախկինում ենթադրվում էին Amrating-ի վերլուծաբանները, Հայաստանը, լինելով թույլ և անհավասարակշիռ տնտեսություն ունեցող ռեցիպիենտ երկիր, հիվանդագին է տարել դոնոր երկրների տնտեսությունների անկումը ։ Ընդ որում, 2020թ. տնտեսական իրավիճակի վատթարացումը Ռուսաստանում առանձնապես բացասական ազդեցություն ունեցավ Հայաստանի վրա, քանի որ ճնշված էին հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները, որոնցում ՌԴ-ի դոմինանտը բարձր է. արտաքին առեւտրային շրջանառությունը (30%), ներդրումները (ընդհանուր ծավալի ավելի քան 34% - ը եւ ՕՈՒՆ-ի ծավալի ավելի քան 65% - ը), դրամական փոխանցումները (45%) ։ Նման ճնշված վիճակում, կարծում են ընկերության փորձագետները, Հայաստանի հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները, ամենայն հավանականությամբ, կմնան նաեւ 2021 թվականին՝ Ռուսաստանի տնտեսության, ինչպես, ի դեպ, նաեւ այլ դոնոր երկրների տնտեսությունների ակնկալվող թույլ աճի ֆոնին: