Արմինֆո. «ԱՐՄՍՎԻՍԲԱՆԿ»-ՓԲԸ-ի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) միջև կնքվել է Արևելյան գործընկերության ՓՄՁ-ների մրցունակության ծրագրի («ՓՄՁ -ների մրցունակության ծրագիր»` Եվրոպական միության (ԵՄ) աջակցությամբ) և Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման համար Հայաստանում էներգաարդյունավետության ծրագրի 2-րդ փուլի («GEFF-ը Հայաստանում»՝ Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի (GCF) աջակցությամբ) շրջանակներում 2 նոր պայմանագիր՝ ընդհանուր 8 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով:
Պայմանագրերի ուղղվածությունը ներկայացվել է սեպտեմբերի 2-ին Արմսվիսբանկում կայացած մամուլի ասուլիսում, որի ընթացքում։
ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեն նշել է, որ ֆինանսական
սեկտորը միշտ առաջնային է եղել Բանկի համար. "Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի գործունեության մի քանի տարիներին ակնհայտ փաստ է դարձել, որ գործառնութնունների քաանակով ֆինանսական հատվածն առաջ է այլ ոլորտներից": Այս կապակցությամբ նա հիշեցրել է, որ Հայաստանում ՎԶԵԲ-ը համագործակցում է 8 բանկերի հետ, որոնց բաժին է ընկնում ֆինանսական հատվածի ակտիվների 2/3-ը:
Խոսելով կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ծրագրի մասին՝ նա նկատել է, որ այդ ուղղությունը հիմնարար ուղղություն է, որը միջազգային ֆինանսական շատ ինստիտուտների հիման վրա տեղափոխվել է հիմնական առաջնահերթությունների կազմի մեջ։
Իր հերթին՝ Արմսվիսբանկի գործադիր տնօրեն Գեւորգ Մաչանյանը պատմել է, որ ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությունը փոքր ծավալներով մեկնարկել է դեռեւս 2009 թվականին: Սակայն տարեցտարի իրականացվող համատեղ ծրագրերի ծավալներն աճել են։ "Մեր հիմնական առաջնահերթությունն ի սկզբանե առևտրային ֆինանսավորումն էր։ Երեք անգամ Արմսվիսբանկը ՎԶԵԲ - ի կողմից արժանացել է առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում ամենաակտիվ գործընկեր բանկ անվանակարգին", - հավելել է նա: Այդ կապակցությամբ Մաչանյանը պատմել է, որ 2021 թվականին ՎԶԵԲ -ն ավելացրել է առեւտրի ֆինանսավորման սահմանաչափը Բանկի համար՝ եւս 6.5 մլն դոլարով ' այն հասցնելով 28.5 մլն դոլարի, ինչը ներկայումս Հայաստանի բանկային համակարգում ամենամեծ լիմիտներից մեկն է:
Այսօր էլ ֆինանսական կառույցների միջև համագործակցությունը զարգանում է տարբեր ուղղություններով։ Գոհունակություն հայտնելով երկար տարիների հաջող համագործակցության կապակցությամբ ' Մաչանյանը հավաստիացրել է, որ Արմսվիսբանկը միշտ պատրաստ է հետագայում եւս ընդլայնել համագործակցության շրջանակները ՎԶԵԲ -ի հետ:
Պատասխանելով Արմինֆո-ի թղթակցի հարցին' Գ.Մաչանյանը նշել է, որ ՎԶԵԲ -ի վարկային միջոցները տրամադրվել են 4 տարի ժամկետով, սակայն Արմսվիսբանկը մտադիր է վարկեր տրամադրել մասնավոր հատվածին' մինչեւ 5 տարի մարման ժամկետով, արտոնյալ պայմաններով: Երկու ծրագրերն էլ, ըստ նրա, ունեն քեշբեկի բաղադրիչ. առաջին ծրագրի դեպքում՝ 15 տոկոս, իսկ երկրորդի՝ 20 տոկոս ։ Տրամադրված վարկի չափի սահմանափակումներ չկան: "Դոլարային վարկերի տոկոսադրույքները կկազմեն 9%, սակայն, հաշվի առնելով քեշբեկի բաղադրիչը, մեր կողմից առաջարկվող վարկավորման պայմանները շուկայականից ավելի լավն են", - պարզաբանել է Արմսվիսբանկի ղեկավարը:
Ըստ Արմսվիսբանկի հաղորդագրության, ՓՄՁ մրցունակության ծրագիրն ուղղված է ձեռնարկությունների աշխատանքի չափանիշների բարձրացմանը, արտադրության արդիականացմանը, աշխատանքային պայմանների բարելավմանը, ներքին և միջազգային շուկաներում մրցունակության խթանմանը: Վարկի տրամադրման պայմաններից մեկն այն է, որ յուրաքանչյուր վարկի 70% - ը պետք է ուղղված լինի կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրմանը ։ Վարկառուների համար հասանելի կլինեն նաև խթանող դրամաշնորհները, տեխնիկական խորհրդատվությունները, որոնք ֆինանսավորվում են ԵՄ-ի կողմից ։
"GEFF Հայաստանում" ծրագրի 2-րդ փուլի շրջանակում ֆինանսավորումը հասանելի կլինի կանաչ տեխնոլոգիաներում ներդրումների համար, որոնք, հատկապես, վերաբերում են կլիմային ադապտացմանն ու դրա հետեւանքների մեղմացմանը: Մասնավորապես, այնպիսի նախագծերում, ինչպիսիք են ջերմամեկուսացում, սեփական սպառման համար արևային ֆոտոգալվանային կայաններ, երկրաջերմային ջերմային պոմպեր, ջրհավաք համակարգեր ։ Բանկի հաճախորդները կարող են օգտագործել մինչև 1600 նախապես հաստատված բարձր արդյունավետ տեխնոլոգիաներ Green Technology Selector (GTS) - ի միջոցով: Ծրագիրը ներառում է նաև տեխնիկական խորհրդատվության համալիր փաթեթ, որը կօգնի որոշել և փորձարկել կանաչ ներդրումների հնարավորությունները։ "GEFF Հայաստանում" ծրագրի առաջին փուլի շրջանակներում Բանկը, հատկացնելով 2.5 մլն եվրո, աջակցել է տարեկան 5.5 ԳՎտ մաքուր էներգիայի արտադրությանը ՝ մեկ տարվա ընթացքում ածխածնի երկօքսիդի արտանետումները կրճատելով 2 747 տոննայով:
ԱրմԻնֆո գործակալության պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 30.06.2011 թ. տվյալներով, Արմսվիսբանկի վարկային պորտֆելը կազմել է 228 մլն դոլար, որի ավելի քան 80% - ը կամ 184.4 մլն դոլար ուղղված է երկրի տնտեսության վարկավորմանը: Արմսվիսբանկի կողմից ՓՄՁ սուբյեկտների վարկավորման ծավալն այդ ամսաթվի դրությամբ հասել է գրեթե 100 մլն դոլարի (կամ բանկի վարկային պորտֆելի 44% - ը) ' տարեկան 17% աճով: Արմսվիսբանկն ընդգրկված է արդյունաբերական հատվածի վարկավորման ծավալով TOP-5 - ում' 82.2 մլն դոլար (կամ բանկի վարկային պորտֆելի 36% - ը): 2021 թվականի առաջին կիսամյակը Արմսվիսբանկն ավարտել է 10.2 մլն դոլար զուտ շահույթով ' ամրապնդվելով TOP-3-ում: