Հինգշաբթի, 21 Հոկտեմբերի 2021 19:01
Հայաստանում պղնձաձուլական գործարանը, հնարավոր է, իրականություն դառնա արդեն երկու-երեք տարի անց
Արմինֆո. Հայաստանը "Գեոպրոմայնինգի" գլխավոր բաժնետեր Ռոման Տրոցենկոյի հետ աշխատում է ճանապարհային քարտեզի վրա, որը կորոշի կողմերի գործողությունները երկու-երեք տարվա ընթացքում պղնձաձուլական գործարանի գործարկման համար: Նախագծով հետաքրքրվել են նաև ՀՀ հանքարդյունաբերական այլ ընկերություններ։ Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 21-ին, լրագրողների հետ զրույցում հաղորդել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Քերոբյանի խոսքով՝ սեպտեմբերի 20-ին, նախքան "Գեոպրոմայնինգ Արմենիա" ընկերության 100% դուստր ձեռնարկություն հանդիսացող ռուսաստանյան "Արդյունաբերական ընկերություն" ԲԸ-ի բաժնետոմսերի 25%-ը որպես նվիրատվություն ընդունելու մասին կառավարության որոշման պաշտոնական հրապարակումը, անձամբ հանդիպել է GeoProMining ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ռոման Տրոցենկոյի հետ՝ հայ-ռուսական գործարար համաժողովի շրջանակներում: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մետալուրգիայի ոլորտում համագործակցությանը, պղնձաձուլարանի կառուցման խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Այսօր, ըստ նախարարի, դեռ հայտնի չէ, թե ով է լինելու ապագա ձեռնարկության սեփականատերը, ով և ինչ միջոցներ է պատրաստ ներդնել պղնձաձուլարանում, քանի որ նախագծի նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերել նաև Հայաստանի այլ հանքարդյունաբերական ընկերություններ: Հնարավոր է, որ նախագծի իրականացմանը ներգրավվեն նաեւ նրանք, նշել է Քերոբյանը։
Էկոնոմիկայի նախարարը ողջունել է Ռոման Տրոցենկոյի տրամադրվածությունը ՀՀ կառավարության հետ գործընկերության մթնոլորտ ձևավորելու հարցում և իր բաժնետիրական փաթեթի 25% - ը, այսինքն, ընդհանուր պորտֆելի 15%-ը կառավարությանը փոխանցելու նրա որոշումը: "Կառավարությաւնը՝ ի վերջո, նշանակում է Հայաստանի ժողովրդին։ Դա խոսում է նրա մտադրությունների լրջության մասին", - պարզաբանել է նա։
Մեկնաբանելով ԶՊՄԿ-ի բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունները ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին վերապահելու որոշման հիմնավորվածությունը՝ Վահան Քերոբյանը նշել է, որ որոշումը, հնարավոր է, միջանկյալ է։ "Կարծում եմ, որ շուտով որոշում կկայացվի, թե որ կառույցն է վարելու (գործեր), հնարավոր է, որ դա լինի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը, Էկոնոմիկայի նախարարությունը, ԱՆԻՖ հիմնադրամը կամ հենց վարչապետի նույն աշխատակազմը", - նշել է նա:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԶՊՄԿ-ի 60 տոկոսի նոր սեփականատերը դարձել է ռուսական "Արդյունաբերական ընկերություն" ԲԸ-ն, որը "Գեոպրոմայնինգ Արմենիա" ընկերության 100 տոկոս դուստր ձեռնարկությունն է: Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց "Արդյունաբերական ընկերություն" ԲԸ-ի բաժնետոմսերի 25% - ը որպես նվիրատվություն ընդունելու որոշմանը, որը կազմում է ԶՊՄԿ-ի ընդհանուր կապիտալի 15% - ը: Ներդրումային ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել պղնձաձուլարան, որը թույլ կտա Հայաստանին արտահանել ոչ թե խտանյութ, այլ մետաղ։ Ինչպես հայտարարել Է Ռոման Տրոցենկոն, Հայաստանում պղնձաձուլական  գործարանում, ԶՊՄԿ - ի երկրորդ հանքում, հարստացուցիչ ֆաբրիկայում եւ միջին հզորության նոր ատոմակայանի կառուցման գործում ընդհանուր ներդրումների ծավալը գնահատվում է 3-3,5 մլրդ դոլար, որից սեփական ներդրումների ծավալը կկազմի 2 մլրդ դոլար, ԱԷԿ-ի կառուցման համար կպահանջվի ներդրումներ "Ռոսատոմի" կողմից ' մոտ 400 մլն դոլար, կներգրավվեն նաեւ փոխառություններ: Իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով ՝ կառավարության առջեւ խնդիր է դրված մինչեւ 2025 թվականի հունիսը գործարկել պղնձաձուլական կոմբինատի շինարարությունը, եւ փորձել այնպես անել, որ դրան զուգահեռ սկսվեն ատոմակայանի շինարարական աշխատանքները: "Մենք հնարավորություն ունենք առաջիկա 5 տարում 4-6 մլրդ դոլարի ներդրում ապահովել, պետք է լուրջ աշխատանք տանել, որպեսզի բաց չթողնենք այդ հեռանկարը։ Այդ հնարավորության իրականացումը մեզ համար լուրջ մարտահրավեր է", - ասել է նա։
GeoProMining (GeoProMining) ընկերությունների խումբը Հայաստան է մտել 2007 թվականից ' Սոթքի ոսկու հանքավայրը եւ Արարատի ոսկու արդյունահանման ֆաբրիկան շահագործող ԳՊՄ Գոլդ ընկերության ձեռք բերմամբ: Այնուհետև ընկերությունը ձեռք է բերել Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը։ Ընկերությունը Հայաստանի տնտեսության մեջ ներդրել է մոտ 400 մլն դոլար և դարձել Հայաստանի խոշորագույն մասնավոր արդյունաբերական ներդրողը։ Ներդրումները ուղղվել են երկու ձեռնարկությունների տեխնիկական վերազինմանն ու տեխնոլոգիական արդիականացմանը։ Ընկերությունը նաեւ ավելի քան 10 մլն դոլար է ուղղել կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրի շրջանակներում տարբեր սոցիալական նախագծերի համար: Geopromining ընկերության հիմնադիր Սիման Պովարենկինը ընկերությունը վաճառել է գործարար Ռոման Տրոցենկոյին, որը ընկերության կապիտալում ներգրավվել է 2020 թվականին:
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC) Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերական ընկերությունն է: Կոմբինատը շահագործում է Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրը։ Հանքաքարով կոմբինատի ապահովվածությունը կազմում է մոտ 150 տարի։ Կոմբինատը արտադրում է մոլիբդենի և պղնձի խտանյութեր։ Մոլիբդենի խտանյութը պարունակում է 50% մոլիբդեն, պղնձի պարունակությունը պղնձի խտանյութում 15%-ից  ցածր չէ։