Արմինֆո. Հայաստանի պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) բազմիցս բարձրացրել է կրիպտոակտիվների հետ գործարքների իրականացման եւ հարկային ռիսկերի առկայության հետ կապված խնդիրները: Այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է գերատեսչության ղեկավար Ռուստամ Բադասյանը ՝ պատասխանելով ՔՊ պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանի հարցին ։
Նրա խոսքով՝ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում արձանագրվել է խոշոր գումարի կանխիկ դրամական միջոցների դիմաց կրիպտոակտիվների ձեռք բերում: Միեւնույն ժամանակ, ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկվել, քանի որ ազգային օրենսդրությունում դեռեւս չկա կրիպտոարժույթի սահմանում, որոշված չէ նաեւ դրա կարգավիճակը:
"Աշխարհն ընթանում է կարգավորման ճանապարհով։ Մենք նաեւ խնդրել ենք Կենտրոնական բանկին
պարտադիր է կարգավորել այս ոլորտը, քանի որ, չկարգավորելով, մենք թույլ ենք տալիս շատ ստվերային գործարքներ, մինչդեռ, աշխարհում արդեն գոյություն ունի համապատասխան փորձ", - նշել է նա, հավելելով, որ արդեն կան եւ հարկերից խուսափելու, եւ փողերի լվացման դեպքեր:
Այդ առնչությամբ գլխավոր հարկայինը կոչ է արել հնարավորինս շուտ լուծել այդ հարցը ։ "Ոլորտի կարգավորումը պահանջում է խիստ վերահսկողության միջոցներ, սակայն կարգավորման բացակայությունն ավելի շատ խնդիրներ է առաջացնում", - ասել է Բադասյանը: