Արմինֆո. Հայաստանի տնտեսության թույլ կողմը արտաքին աշխարհի հետ կապն է, ուստի նման երկրի համար չոր նավահանգիստը իդեալական լուծում է ազատ տնտեսական գոտու կարգավիճակ ունեցող տարածքում առեւտրի կենտրոնացման եւ զարգացման համատեքստում։ Նման կարծիք է հայտնել լոգիստիկայի և նավահանգիստների կառավարման ոլորտի միջազգային փորձագետ, այժմ արդեն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Չարլզ Մալասը։
Նա ընդգծել է, որ չոր նավահանգստի հայեցակարգը վաղուց է մշակվել եւ ամբողջ աշխարհում լայն տարածում ունի։ Մասնավորապես, Մալասը նշել է, որ չոր նավահանգիստը նպատակահարմար է ինչպես այն երկրների համար, որոնք ելք չունեն դեպի ծով, այնպես էլ նրանց համար, ովքեր ելք ունեն դեպի ծով, բայց ցանկանում են արդյունավետ օգտագործել իրենց տարածքները ՝ զարգացնելով տրանսպորտային լոգիստիկան:
Փորձագետի կարծիքով ՝ Գյումրին ամենահարմար քաղաքն է չոր նավահանգստի հայեցակարգի իրականացման համար, քանի որ ունի լավ ենթակառուցվածք, երկաթուղային կապ, սահմանակից է Թուրքիային, Վրաստանին և Եվրոպայի հետ կապ ունի Սև ծովով։ "Պետք է գտնել ճանապարհ, թե ինչպես կարելի է այդ ամենը միասին օգտագործել ՝ նվազեցնելով ընդհանուր ծախսերը", - ընդգծել է նա ։
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը հանրային քննարկման էր ներկայացրել Գյումրիում չոր նավահանգստի կառուցման նախագիծը։ «Չոր նավահանգիստը» կամ արդյունաբերական պարկ նախատեսվում է կառուցել Շիրակ օդանավակայանին հարող տարածքում, որը սահմանակից է լինելու ինչպես օդանավակայանին, այնպես էլ երկաթուղուն և Հյուսիս-Հարավ մայրուղուն։ "Չոր նավահանգիստը" նախատեսված է որպես բազմաֆունկցիոնալ և մուլտիմոդալ հանգույց ՝ տեղական և միջազգային այն ընկերություններին սպասարկելու համար, որոնք մաքսային գործընթացները համախմբելու համար պահանջում են գործառնական ընթացակարգ, ինչը կարող է օգնել վերջիններիս նվազեցնել գործառնական ծախսերը: Նախագիծը տեղադրված է հետևյալ հղումով՝ https://www.e-draft.am/projects/5145 . Հիշեցնենք, որ Գյումրիում "չոր նավահանգիստ" արդյունաբերական պարկի կառուցման նախագծի մասին էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը հայտարարել էր նախորդ տարվա ապրիլին ։ Տեղեկացվել է նաև, որ Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցչությունում տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում ՝ քննարկելու Գյումրիում նախագծվող արդյունաբերական պարկ ռուսական ձեռնարկությունների ներգրավման հնարավորությունները ։ Ընթացիկ տարվա գարնանը ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը հանդիպում է ունեցել Շիրակի մարզի ղեկավարության հետ, որի ընթացքում պատմել է, որ պարկը նախատեսում է պահեստային տարածքների առկայություն, որոնց շնորհիվ հնարավորություն կստեղծվի օդային, երկաթուղային տրանսպորտով բեռները փոխադրել ցանկալի ուղղություններով: Նախարարի խոսքով, նախատեսված նպատակների համաձայն, Գյումրիում ստեղծվող "չոր նավահանգիստ" արդյունաբերական պարկը կապահովի Հայաստանի ՀՆԱ-ի 3% - ը։