Երկուշաբթի, 26 Փետրվարի 2024 15:37
S&P-ը Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը հաստատել է "BB-" մակարդակում ՝ "Կայուն" կանխատեսմամբ ՝ 2024 թվականին ակնկալելով ՀՆԱ-ի 6,2% աճ
Արմինֆո.S & P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է  արտարժույթով և ազգային արժույթով Հայաստանի երկարաժամկետ և կարճաժամկետ սուվերեն վարկանիշային գնահատականները "BB-/B" մակարդակում ՝ երկարաժամկետ վարկանիշների "Կայուն" կանխատեսմամբ: Այդ մասին նշվում է S & P Global Ratings-ի հաղորդագրությունում, որտեղ նշված է, որ վարկանիշի կայուն կանխատեսումն արտացոլում է հաշվեկշիռը հաջորդ տարի Հայաստանի տնտեսական աճի բարենպաստ հեռանկարների և համեմատաբար համեստ զուտ պետական պարտքի, ինչպես նաև վճարային հաշվեկշռի առկա խոցելիության և աշխարհաքաղաքական բարձր ռիսկերի միջև:
S&P-ի կանխատեսմամբ՝ Հայաստանի ՀՆԱ-ի իրական աճը 2024 թվականին կկրճատվի մինչեւ 6,2% (2022-2023 թվականներին ՝ մինչև 11% տարեկան միջին տեմպ), քանի որ Ռուսաստանից միգրանտների ներհոսը և ֆինանսական հոսքերը կկթուլանան։
Բյուջեի դեֆիցիտը, S&P-ի կանխատեսմամբ, 2024 թվականին կաճի մինչեւ ՀՆԱ-ի 4,3 տոկոս ՝ Լեռնային Ղարաբաղից (Արցախից) փախստականների հետ կապված ծախսերի ավելացման պատճառով, ինչը թույլ է տալիս առաջիկա երեք տարիներին ակնկալել Հայաստանի պետական պարտքի մակարդակի չափավոր բարձրացում:
S&P-ը տեսնում է պահպանվող անվտանգության ռիսկեր և աշխարհաքաղաքական ռիսկեր, որոնք բխում են Ադրբեջանի հետ առաջիկա խաղաղության համաձայնագրից և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների աստիճանական վատթարացումից, ինչը կարող է ազդել երկու երկրների միջև էական տնտեսական կապերի վրա։