Ուրբաթ, 3 Մայիսի 2024 18:22
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանին 9.3 մլն եվրո կտրամադրի կանաչ տեխնոլոգիաների աջակցության համար
Արմինֆո.Հայաստանում բիզնեսն ավելի մեծ հնարավորություններ կստանա կանաչ տեխնոլոգիաներում ներդրումներ կատարելու համար՝ շնորհիվ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի (9,3 միլիոն եվրո) վարկի, որը Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամը (ԿԿՀ) տրամադրում են Ինեկոբանկին ՝ կորպորացիաների, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) հետագա վարկավորման կանաչ ներդրումների համար: Այդ մասին ասվում է ՎԶԵԲ-ի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ։
ՎԶԵԲ-ը կտրամադրի 7,5 մլն ԱՄՆ դոլար (7,0 մլն եվրո), իսկ ԿԿՀ-ն ՝ ծրագիրը կհամաֆինանսավորի 2,5 մլն ԱՄՆ դոլարի (2,3 մլն եվրո) չափով:
ԿԿՀ-ն աշխարհի ամենամեծ միջազգային կլիմայական հիմնադրամն է: Այն ստեղծվել է 2010 թվականին ՄԱԿ-ը Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի համաձայն  և աջակցում է զարգացող երկրներում կլիմայի փոփոխության նկատմամբ ցածր արտանետումների և կայունության ծրագրերին:
Ինեկոբանկին միջոցները տրամադրվում են ՎԶԵԲ-ի կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման մեխանիզմի (GEFF) շրջանակներում, որը կոչված է աջակցելու ձեռնարկություններին դեպի կանաչ տնտեսություն տանող ճանապարհին և ներդրումներ կատարելու կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության և դրա հետևանքների մեղմացման տեխնոլոգիաներում: Այս տեխնոլոգիաները նաև օգնում են ձեռնարկություններին բարելավել արտադրողականությունը և նվազեցնել ծախսերը:
GEFF-ը կնպաստի Հայաստանում ավելի կանաչ տնտեսության կառուցմանը ' աջակցելով կանաչ ֆինանսավորման ընդլայնմանը ՎԶԵԲ-ի <Անցում դեպի կանաչ տնտեսություն> մոտեցմանը համապատասխան: Հնարավոր ներդրումները ներառում են տեխնոլոգիաներ, որոնք նպաստում են էներգիայի և ջրային ռեսուրսների կայուն օգտագործմանը, ինչպիսիք են ջերմամեկուսացումը, ֆոտոգալվանային արևային վահանակները, երկրաջերմային ջերմային պոմպերը, էլեկտրական մեքենաները, էլեկտրական մեքենաների լիցքավորման ենթակառուցվածքները և ջրի խնայող ոռոգման համակարգերը: Ձեռնարկություններն իրենք կարող են որոշել Հայաստանում առկա <կանաչ> տեխնոլոգիաները GEFF տեխնոլոգիաների Սսլեկտորի միջոցով:
Ընկերությունները, որոնք հետաքրքրված են <կանաչ> տեխնոլոգիաների վարկով, կարող են օգտվել նաև կլիմայական ներդրումային ֆոնդերի կողմից ֆինանսավորվող ներդրումային արտոնություններից:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ 1992 թվականին Հայաստանում իր գործունեության սկզբից ՎԶԵԲ - ը երկրում 2 մլրդ եվրո է ներդրել երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկ ոլորտներում 210 նախագծերում, ընդ որում, այդ ներդրումների 92 տոկոսը մասնավոր հատվածում է: