Արմինֆո.Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տարեկան ժողովներն իրենց հարկի տակ են հավաքում ինստիտուցիոնալ ներդրողներին և նրանց գործընկերներին ՝ նոր նախագծեր իրականացնելու նպատակով: Այդ մասին ԱրմԻնֆո-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է միջազգային ասպարեզում հայտնի բանկիր, կոմպլաենս-ռիսկերի կառավարման, ռազմավարական պլանավորման ոլորտի փորձագետ, արտասահմանյան մի շարք խոշոր բանկերի խորհրդի անդամ Աշոտ Օսիպյանը՝ մայիսի 14-ին միջոցառման հարթակներում:
Նրա խոսքով՝ տարեկան ժողովն ընդունող երկրին վիթխարի հնարավորություն է ընձեռվում ցուցադրելու երկրի տնտեսությունը, նրա ներդրումային ներուժը՝ դրանով իսկ խթանելով ներդրումների հոսքը:
Օսիպյանի հաամոզմամբ՝ երկրի համար արդյունավետությունը կախված կլինի նաև միջոցառման մասնակիցների և ՀՀ տնտեսվարող սուբյեկտների, ինչպես նաև շահագրգիռ և գործընթացում ներգրավված պետական մարմինների ակտիվությունից: <Հայաստանի համար մեծ պատիվ է հյուրընկալել նման մասշտաբի միջոցառում։ Ամբողջ դոնոր հանրությունն այսօր հավաքվել է Երեւանում 'քննարկելու ՎԶԵԲ - ի առաջիկա նախագծերը, ռազմավարությունը եւ աջակցության հետագա ծրագրերը", - իր հերթին նշել է ՎԶԵԲ-ի («Փոքր բիզնեսի խորհրդատվություն» ծրագիր) ներկայացուցիչ Վարդուհի Չիլինգարյանը: "Այս միջոցառման անցկացումը Հայաստանում վկայում է դեպի Արևմուտք ՀՀ քայլերի, այդ ուղղությամբ հանրապետության ինտեգրման և զարգացման մասին", - հավելել է նա:
ՓՄՁ ասոցիացիայի նախագահ Հակոբ Ավագյանը կարծում է, որ Երեւանում ՎԶԵԲ-ի ամենամյա հանդիպման անցկացումը եւս մեկ հնարավորություն է ՓՄՁ ներկայացուցիչների համար դոնոր հանրությանը եւ միջազգային կառույցներին հասցնելու իրենց հրատապ խնդիրները, որոնք "մասնագիտորեն" թաքնված են պետական պաշտոնյաների հաշվետվություններում, ըստ որոնց՝ "գործերը մեզ մոտ նորմալ են": "Մենք կփորձենք հանդիպման մասնակիցներին ուղղակիորեն ներկայացնել մեր խնդիրները", - հայտարարել է նա:
Հիշեցնենք, որ այսօր Երեւանում մեկնարկել է ՎԶԵԲ-ի 33-րդ տարեկան ժողովը: Հայաստանի համար ֆինանսական ոլորտում աննախադեպ միջոցառումը մեկ հարկի տակ կհավաքի շուրջ 2000 մասնակիցների, այդ թվում ՝ 74 երկրների բարձրաստիճան պաշտոնական պատվիրակությունների, միջազգային և մասնավոր հատվածի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների:
Հայաստանի կառավարությունը շուրջ 2,4 մլրդ դրամ (մոտ 6,2 մլն դոլար) է հատկացրել միջոցառման անցկացման համար ։
ՎԶԵԲ-ի տարեկան հանդիպումները հնարավորություն են տալիս բարձրաստիճան հարթակներում քննարկումներ անցկացնել համաշխարհային ֆինանսատնտեսական միջավայրում տեղի ունեցող իրադարձությունների և համընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ, երկկողմ հանդիպումներ ունենալ պատվիրակների և միջազգային կազմակերպությունների, արտասահմանյան երկրների և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: Նշված նիստերի շրջանակներում անցկացվում են նաև պլենար նստաշրջաններ, որոնց ընթացքում ամփոփվում են ՎԶԵԲ-ի գործունեության շրջանակներում վերջին մեկ տարվա աշխատանքների արդյունքները և պլանավորվում են անելիքներն ապագայի համար: Այս տարի ՎԶԵԲ - ը կկենտրոնանա երեք առանցքային թեմաների ՝ ներառականության, թվայնացման և կանաչ անցման վրա ՝ ըստ իր առաջնահերթությունների:
Վերջին 5 տարիների ընթացքում ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում ներդրել է 640 մլն եվրո ՝ նպաստելով մասնավոր հատվածի զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, վերականգնվող էներգիայի արտադրությանը և գյուղական բնակավայրերի թվայնացմանը: Նախագծերի ընթացիկ պորտֆելը գնահատվում է 339 մլն եվրո ։ ՎԶԵԲ-ն ավելի քան 2,1 մլրդ եվրո է ներդրել Հայաստանի ողջ տարածքում 210 նախագծերում: