Արմինֆո.2024 թվականին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) ներդրումների ծավալը կլինի աննախադեպ ՝ մինչև 500 մլն եվրո։ Այդ մասին մայիսի 15-ին Երեւանում բանկի տարեկան ժողովում հայտարարել է բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոն։
ՎԶԵԲ նախագահի խոսքով, բանկը Հայաստանի տնտեսության մեջ ներդրել է ավելի քան 2 087 մլն եվրո 210 նախագծերում։ Միայն վերջին 5 տարիների ընթացքում ՎԶԵԲ-ը երկրում ներդրել է 640 մլն եվրո, որի 50% - ը՝ մասնավոր հատվածում ՝ նպաստելով դրա զարգացմանը, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների բարելավմանը, վերականգնվող էներգիայի արտադրությանը և գյուղական բնակավայրերի թվայնացմանը:
Ինչպես նշել է բանկի ղեկավարը, կազմակերպությունը համագործակցում է ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի հետ: Ընդհանուր առմամբ, բանկի գործունեությունը կառուցվում է 5 բաղադրիչի վրա: Առաջին բաղադրիչը վերաբերում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին, երկրորդը ՝ ֆինանսական հատվածի կայունությանը, 3 - րդը՝ բիզնես միջավայրին, 4-րդը ՝ կանաչ օրակարգին, և 5 - րդը ՝ տարածաշրջանային հաղորդակցություններին։
Օդիլ Ռենո-Բասսոն տեղեկացրել է, որ երկու օրվա ընթացքում Հայաստանի մասնավոր հատվածի հետ կստորագրվի վարկային գծերի վերաբերյալ 8 համաձայնագիր, որոնցից մեկը ստորագրվել է նախօրեին ՝ ԱԿԲԱ բանկի հետ: Բացի այդ, արդեն ստորագրվել է ՀՀ-ում կապիտալի շուկայի զարգացման համաձայնագիրը ։ Բանկը նաև պատրաստվում է առաջարկել Արցախից բռնի տեղահանված անձանց աշխատանքի տեղավորման նոր նախագծեր (այդ թվում ՝ փոքր բիզնեսի ենթակառուցվածքների զարգացման միջոցով):
"Կանաչ օրակարգի" իրականացման շրջանակներում նախագահը հիշեցրել է, որ Երեւանն առաջիններից էր, որ միացավ ՎԶԵԲ "կանաչ քաղաքների" հայեցակարգին: Նա հիշեցրել է, որ հայեցակարգի նպատակն է խթանել գործընկերությունը տեղական վարչակազմերի հետ CO2-ի արտանետումները նվազեցնող նախագծերում "էկոլոգիապես կողմնորոշված եւ կլիմայական ներդրումներ" կատարելու ճանապարհին: Հայեցակարգի շրջանակում իրականացվել է Երևանի քաղաքապետարանի համար բնական գազով ավտոբուսների գնման ծրագիր: Պիլոտային ծրագիրը, ինչպես կարծում է բանկի ղեկավարը, հաջողված էր։
Վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ՎԶԵԲ-ը վարկավորել է "Մասրիկ-1" խոշոր արևային կայանի կառուցումը: Արդյունքում 400 հազար տոննայով կկրճատվեն ածխաթթու գազի արտանետումները։ "Մենք պատրաստ ենք ավելին անել ԷՎԱ օրակարգի իրականացման համար", - հայտարարել է Օդիլ Ռենո-Բասսոն:
Անդրադառնալով բանկի գործունեության 5-րդ բաղադրիչին' ՎԶԵԲ նախագահը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի պատերազմը մեծացրել է Հարավային Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի եւ Եվրոպայի միջեւ կապի ամրապնդման անհրաժեշտությունը' Եվրոպայի եւ Ասիայի միջեւ միջազգային առեւտրի կայունության ապահովման համար: Սա Հայաստանը գրավիչ օղակ է դարձնում միջազգային առևտրի և ներդրումների համար, ընդգծել է ՎԶԵԲ նախագահը ։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 14-ին Երեւանում մեկնարկել է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) 33-րդ տարեկան ժողովը: Միջոցառման շրջանակում, որը կտևի մինչև մայիսի 16-ը, տեղի կունենա ՎԶԵԲ-ի գործարար համաժողովը ' <Ազդեցություն ունենալով միասին> (Delivering Impact Together) կարգախոսով: