Չորեքշաբթի, 3 Հուլիսի 2024 18:45
էկոնոմիկայի փոխնախարար. Հայաստանի ագրոպարենային արտադրանքի 58 տոկոսն արտահանվում է ռուսական շուկա
Արմինֆո.Էկոնոմիկայի նախարարությունն ակտիվորեն աշխատում է գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացման ուղղությամբ։ Այդ մասին հուլիսի 3-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը, ով համակարգում է գյուղատնտեսությունը։
Նա, մասնավորապես, ընդգծել է, որ 2024 թվականին  հայկական 120 ճյուղային ձեռնարկություններ մասնակցել են 4 ցուցահանդեսի, այդ թվում ՝ ԱՄԷ-ում, ԱՄՆ-ում և եվրոպական երկրներում ։ Այս համատեքստում փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանի ագրոպարենային արտադրանքի 58 տոկոսն արտահանվում է միայն ռուսական շուկա։
Խոջոյանը նշել է, որ արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացման գործիքներից մեկը ինտենսիվ այգիներն են ։ Նա ընդգծել է, որ ինտենսիվ այգիներից ստացված բերքը կարող է համապատասխանել մի շարք երկրներում առկա չափանիշներին: Մասնավորապես, փոխնախարարը նշել է, որ Հայաստանում հիմնված ինտենսիվ այգիների տարածքը կազմում է 2-2.5 հազար հա, որի մի մասն արդեն ունի բերքատվության անհրաժեշտ մակարդակ: Նրա ասելով՝ խոսքը խնձորի, դեղձի, կեռասի, սալորի և տանձի այգիների մասին է, որոնք արդեն կկարողանան իրենց խոսքն ասել գյուղմթերքի արտահանման ոլորտում: