Ուրբաթ, 9 Օգոստոսի 2024 10:47
Հայաստանն ու Վրաստանը քննարկել են զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները
Արմինֆո. Վրաստանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը հանդիպել է Վրաստանի Էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարի տեղակալ Մարիամ Կվրիվիշվիլիի հետ։
Վրաստանում ՀՀ դեսպանության հաղորդագրության համաձայն,  քննարկվել են Հայաստանի և Վրաստանի միջև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության զարգացման հնարավորությունները։
Նշենք, որ Հայաստանի զբոսաշրջության կոմիտեի տվյալներով՝ ընթացիկ տարվա հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկների ընդհանուր թվի (964 հազար) 13% - ը բաժին է ընկնում Վրաստանին:
Մինչդեռ, ըստ վրացական կողմի տվյալների, Հայաստանը 2024 թվականի առաջին կիսամյակում Վրաստան այցելությունների թվով առաջատար երկրների եռյակում է. Վրաստանի զբոսաշրջության ազգային վարչության վիճակագրության համաձայն, 2024 թվականի առաջին կիսամյակում Վրաստան է այցելել ավելի քան 3 միլիոն օտարերկրացի, ինչը 5,6 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի տվյալներից ։ Առաջին կիսամյակում ամենաշատ միջազգային այցելությունները գրանցվել են հարևան երկրներից ։ Առաջին տեղում Թուրքիան է ՝ շուրջ 623 հազար այցելու, աճը ՝ 7,1 տոկոս 2023 թվականի հունվար-հունիսի համեմատ, երկրորդ տեղում Ռուսաստանն է ՝ 527,5 հազար այցելու, նվազումը ՝ 8,7 տոկոս, Հայաստանը՝  387,7 հազար այցելու, 2,4%: