Արմինֆո. 2025 թվականի առաջին եռամսյակում տեղի կունենա Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման Գործընկերության խորհրդի հերթական նիստը: Այդ մասին նոյեմբերի 5-ին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը՝ Հայաստանի հաջորդ տարվա պետական բյուջեի նախագծի շուրջ խորհրդարանական լսումների ժամանակ։
Նրա ասելով՝ 2025 թվականին նախատեսվում է անցկացնել մի շարք միջոցառումներ՝ ուղղված ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացմանը ։ Մասնավորապես, նախատեսվում է նաև Բրյուսելում անցկացնել Հայաստան - ԵՄ գործընկերության կոմիտեի նիստ, Երևանում ՝ գործընկերության կոմիտեի առևտրի հարցերով նիստ և մի շարք այլ միջոցառումներ:
Փոխնախարարը տեղեկացրել է, որ հաջորդ տարի կսկսվի Հայաստանի դիմադրողականության բարձրացմանն ուղղված ծրագրի իրականացումը, որը ֆինանսավորվում է ԵՄ-ի կողմից: 4 տարի տևողությամբ այդ նախագծին կուղղվի 235 մլն եվրո։ ԵՄ-ի հետ համապատասխան պայմանագրի նախագիծն արդեն ավարտական փուլում է։
Հովհաննիսյանը նաև նշել է, որ առաջիկա շաբաթներին կավարտվեն բանակցությունները գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ, որը կլրացնի համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը և թույլ կտա գործընթացում ներգրավել համագործակցության նոր ոլորտներ, այդ թվում ՝ անվտանգության հետ կապված հարցեր: