Արմինֆո. Կառավարության այսօրվա նիստում գործադիրը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության հանրային հատվածի կազմակերպությունների ֆինանսական հաշվետվությունների որակի բարձրացում» նախագծի ֆինանսավորման համար Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից դրամաշնորհի տրամադրման մասին» համաձայնագրին կից լրացուցիչ թիվ 1 համաձայնագրի ստորագրման առաջարկությանը:
Ինչպես ասվում է փաստաթղթի պարզաբանման մեջ, «Հայաստանի Հանրապետության հանրային հատվածի կազմակերպությունների ֆինանսական հաշվետվությունների որակի բարձրացում» նախագծի ֆինանսավորման համար Կայունացման եւ զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից 2 մլն դոլարի չափով դրամաշնորհ տրամադրելու մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի փետրվարի 6-ին եւ ուժի մեջ է մտել օգոստոսի 2-ին:
Համաձայնագրով նախատեսված ծրագրի իրականացման նպատակն է նպաստել ՀՀ պետական ֆինանսների կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը:
"Համաձայնագրով նախատեսված Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի դրամաշնորհի միջոցների հաշվին նախատեսվում էր մշակել ՀՀ պետական հատվածի կազմակերպությունների ֆինանսական հաշվետվությունների համախմբման մեթոդաբանություն և գործիքակազմ, մշակել (գնել) համապատասխան ծրագրային ապահովում ՀՀ առողջապահության նախարարության և նրա ենթակայության ՊՈԱԿ-ների համախմբված ֆինանսական հաշվետվությունների պատրաստման, ինչպես նաև այդ հաշվետվություններով մասնագետների պատրաստման համար մասնագետների համալիր ուսուցում կազմակերպելու համար:
Սակայն, հաշվի առնելով այն փաստը, որ բանակցությունների ընթացակարգերի ապահովմանը և համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուն զուգահեռ, ՀՀ - ում սկսվել է նաև պետական ֆինանսների կառավարման տեղեկատվական համակարգի ներդրումը, օբյեկտիվ անհրաժեշտություն է առաջացել գործող համաձայնագրում որոշակի փոփոխություններ կատարելու 'վերջինիս հետ ներդաշնակությունն ապահովելու նպատակով", - ասվում է փաստաթղթում: Փոփոխություններն ու լրացումները, հիմնականում, վերաբերում են գնումների անցկացման և միջոցների հատկացման ընթացակարգերին։