Ուրբաթ, 24 Հունվարի 2025 13:22
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ. եկամուտների հայտարարագրումը լրացուցիչ բեռ կդառնա աշխատող քաղաքացու համար
Արմինֆո. Եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրումը լրացուցիչ բեռ կդառնա Հայաստանի ցանկացած աշխատող քաղաքացու համար։ Չմոռանանք նաև, որ Հայաստանում շատ "աշխատող աղքատներ" կան։ Այդ մասին հունվարի 24-ին հայտարարել է Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էլեն Մանասերյանը՝ «Ի՞նչ խնդիր է իրականում լուծում համընդհանուր եկամտի հայտարարագիրը» թեմայով քննարկման ժամանակ։
Մանասերյանը հիշեցրել է, որ ֆիզիկական անձը էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգի միջոցով եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու համար պետք է ունենա էլեկտրոնային նույնականացում և էլեկտրոնային ստորագրություն: Էլեկտրոնային ստորագրություն ստանալու համար անհրաժեշտ կլինի վճարել 3 հազար դրամ (եւս 3 հազար պետք է վճարել տարեկան, որպեսզի ծառայությունն ակտիվ լինի):
Եվս 500 դրամ պետք է վճարել բջջային հեռախոսով նույնականացում անցնելու համար։ Բացի այդ, կան պոտենցիալ ծախսեր, որոնք աշխատող քաղաքացին պետք է հոգա, հավելել է նա (նույնականացման քարտ ստանալու համար՝ երեքշաբաթյա ժամկետում 3 հազար դրամ - խմբ.):
"Սա լրացուցիչ ֆինանսական բեռ է այն քաղաքացիների համար, ովքեր իրենց համեստ աշխատավարձով չեն նախատեսել այդ ծախսերը", - նշել է նա:
Արդյունավետ չի լինի նաև իշխանությունների առաջարկած սոցիալական ծախսերի փոխհատուցման համակարգը, որը քաղաքացիները կարող են ստանալ առողջապահության և կրթության ոլորտում իրենց, իրենց և ընտանիքի անդամների համար կատարված ծախսերի դիմաց: Արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահի կարծիքով, երկրի իշխանություններն, իրականում, պատկերացում չունեն վերը նշված ուղղություններով քաղաքացիների ծախսերի մասին: Մանասերյանը համոզված է, որ չկան իրական հաշվարկներ, որոնց հիման վրա որոշվել է ստացվող սոցիալական ծախսերի շեմը։
Միևնույն ժամանակ, նա կարծում է, որ համակարգը չի ծառայի հայտարարված նպատակին՝ ավելի հասցեական դարձնել քաղաքացիներին սոցիալական աջակցությունը տարբեր պետական աջակցության ծրագրերի շրջանակներում:
Նշենք, որ եթե դուք Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ և քաղաքացի եք և 2024 թվականի ընթացքում եղել եք վարձու աշխատող (աշխատանքային պայմանագրով) կամ աշխատել եք քաղաքացիաիրավական պայմանագրով և այդ պայմանագրի շրջանակում ստացել եք եկամուտ, որից եկամտահարկ է պահվել, կամ 2024 թվականին ներկայացրել եք հայտարարագիր 2023 թվականիհամար, ինչպես նաև 2025 թվականին հարկային հայտարարագիր ներկայացնող հարկատուների այլ խմբերի շարքին եք դասվում (ամբողջական ցանկն այստեղ՝ https://src.am/am/getNews/833), ապա դուք պետք է տարեկան հարկային հայտարարագիր ներկայացնեք մինչև 2025 թվականի մայիսի 1-ը:
Տարեկան հարկային հայտարարագիրը սահմանված ժամկետում չներկայացնելու դեպքում հարկային ծառայությունը ձեզ նախազգուշացում է ուղարկում: Այնուհետև, զգուշացումից հետո 30 օրվա ընթացքում հայտարարագիր չներկայացնելու դեպքում ստիպված եք լինելու վճարել 5 հազար դրամ տուգանք (պաշտոնյաներն և գործարարները՝ 50 հազար), ևս մեկ ամիս անց՝ կրկնակի ավել: Իսկ եթե դուք ներկայացրել եք հայտարարագիր, և դրանում սխալներ կան, ապա կարող եք փոփոխություններ կատարել դրանում՝ մինչև փաստաթղթի վերջնական հաստատումը: Բայց, եթե, նույնիսկ, հայտարարագիրը լրացնելիս սխալներ եք թույլ տվել, հարկայինը խոստանում է ձեզ տեղեկացնել այդ մասին և հնարավորություն տալ դրանք շտկելու: