Արմինֆո. ՀՀ կենտրոնական բանկն առաջարկում է այսուհետ պետական գաղտնիք չհամարել յուրաքանչյուր անվանական արժեքով ՀՀ ԿԲ դրամական պահուստների, հայկական դրամի արտադրության տեխնոլոգիայի և դրանց պաշտպանության առանձնահատկությունների մասին տեղեկությունները: Նախագիծը հանրային քննարկման է ներկայացվել իրավական ակտերի e-draft.am միասնական պորտալում:
Ինչպես նշվում է փաստաթղթի պարզաբանման մեջ, "Պետական գաղտնիքի մասին" օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետին համապատասխան, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը 2024 թվականի հունվարի 11-ի "Գերատեսչական պատկանելությամբ պետական գաղտնիքին դասվող տեղեկությունների ցանկը հաստատելու մասին" թիվ 53-Ն որոշմամբ հաստատել է պետական գաղտնիքին դասվող տեղեկությունների ցանկը՝ ըստ գերատեսչական պատկանելության։ Համաձայն թիվ 53-Ն որոշման հավելվածի 37-րդ կետի ' պետական գաղտնիքի շարքն են դասվում նաև յուրաքանչյուր անվանական արժեքով ՀՀ ԿԲ դրամական պահուստների, հայկական դրամի արտադրության տեխնոլոգիայի և դրա պաշտպանության առանձնահատկությունների մասին տեղեկությունները:
Ընդ որում, ինչպես նկատել են ԿԲ-ում, ՀՀ թղթադրամների տեխնիկական բնութագրերը և օգտագործվող պաշտպանական տարրերը, որոնք տրամադրվում են ՀՀ թղթադրամների թողարկման մրցույթների անցկացման կամ պայմանագրերի կնքման ընթացքում, չեն կարող համարվել գաղտնի տեղեկատվություն, քանի որ դրանք տարբեր արտասահմանյան կազմակերպությունների մշակումներ են, օգտագործվում են բազմաթիվ երկրների թղթադրամների վրա և ամբողջ աշխարհում հայտնի են ինչպես արտադրողներին, այնպես էլ ոլորտի փորձագետներին: Ինչպես ամբողջ աշխարհում օգտագործվող մյուս թղթադրամները, հայկական թղթադրամները նույնպես կարող են նույնականացվել մասնագետների կողմից:
Բացի այդ, թղթադրամների պաշտպանիչ տարրերը հանրային կարևոր նշանակություն ունեն իրական թղթադրամները կեղծ թղթադրամներից տարբերելու համար, այդ իսկ պատճառով դրանք հրապարակվում են լրատվամիջոցներում և Ինտերնետում:
<Հաշվի առնելով, որ վերը նշված տեղեկատվությունն իր բնույթով և էությամբ պետական գաղտնիք չէ, դրա տրամադրման գործընթացը միջազգային գործընկերներին, տվյալ դեպքում՝ դրամահատարաններին, պետք է լինի առավելագույնս անարգել ՝ արժույթի թողարկման պատշաճ գործընթաց ապահովելու նպատակով: Ստեղծված իրավիճակում հայկական դրամանիշերի թողարկման մրցույթների անցկացումը և այդ մրցույթներում հաղթած տպարանների/դրամահատարանների հետ պայմանագրերի կնքման գործընթացը խիստ բարդանում են և առաջացնում մի շարք լուրջ խնդիրներ: Մասնավորապես, դա կհանգեցնի արժույթի թողարկման գործընթացի ծախսերի և ժամկետների կտրուկ աճի, ինչպես նաև գործընթացների բարդության պատճառով գործընկերների հետ արդեն գոյություն ունեցող գործարար հարաբերությունների խզման հնարավոր ռիսկի:
Նախագծով առաջարկվում է "Պետական գաղտնիքի շարքին դասվող տեղեկությունների ցանկն ըստ գերատեսչական պատկանելության հաստատելու մասին" թիվ 53-Ն որոշման հավելվածի 37-րդ կետից հանել "Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի դրամական պահուստների վերաբերյալ տեղեկություններ' ըստ յուրաքանչյուր անվանման, հայկական դրամի արտադրության տեխնոլոգիայի և դրանց պաշտպանության առանձնահատկությունների " բառերը: Նախագծի ընդունման արդյունքում ակնկալվում է ապահովել հայկական դրամի թողարկման պատշաճ ընթացքը>, - ասվում է փաստաթղթում ։