Արմինֆո. Հայաստանում խնդիր կա՝ կապված պետության հաշվեկշռում գտնվող գույքի կառավարման հետ։ Այդ մասին մարտի 26-ին խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
"Քաղաքացիական պայմանագիր" խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարման ներքո է գտնվում ավելի քան 400 մլրդ դրամի գույք, որի մեծ մասը չի վաճառվում և վարձակալության չի տրվում։ Բայց, հաշվի առնելով անշարժ գույքի առքուվաճառքի գործարքների քանակը, կարելի է տեսնել, որ նման գործարքների թիվը կազմում է տարեկան մոտ 59 հազար: Դրանցից 1580-ը ձեռք են բերել օտարերկրյա քաղաքացիները։ Մինչդեռ, կարելի է այդ գույքը հանձնել մասնավոր հատվածի կառավարմանը, ինչը հետագայում լրացուցիչ հարկային եկամուտներ կստեղծի, առաջարկել է նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ Երևանի կենտրոնում գտնվող շատ շենքեր, չնայած դրանց գտնվելու վայրին, ներդրումային գրավչություն չեն ներկայացնում մի շարք պատճառներով: Մասնավորապես, դրանց նկատմամբ գործում են մի շարք սահմանափակումներ ՝ պատմամշակութային նշանակության պատճառով, կամ բացակայում է կայանելու վայրը ։ Ընդ որում ՝ իշխանությունները բաց են գաղափարների քննարկման համար։
Ընդ որում, կառավարության ղեկավարը նշել է, որ Հայաստանում հսկայական քանակությամբ անշարժ գույք կա, որը ժամանակին սեփականաշնորհվել է, բայց այժմ "տնտեսական շրջանառության" մեջ չէ։ Այս համատեքստում, նշել է Փաշինյանը, կարելի է վստահաբար ասել, որ սեփականաշնորհված եւ տնտեսական շրջանառությունից բացակայող, ինչպես նաեւ քանդման գործընթացում գտնվող գույքի քանակը գերազանցում է պետության հաշվեկշռում գտնվող նման անշարժ գույքի քանակը: "Մենք գտնվում ենք համապատասխան սխեմաների որոնման եւ մշակման գործընթացում", - հայտարարել Է վարչապետը: