Արմինֆո. Մոսկվան ստիպված կլինի վերանայել Երևանի հետ տնտեսական հարաբերությունների ողջ համալիրը, եթե Հայաստանը գնում է դեպի Եվրոպական միություն (ԵՄ)։ Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Ավելի վաղ Հայաստանի խորհրդարանը երկրորդ եւ վերջնական ընթերցմամբ ընդունել էր ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը:
"Մեր կողմից, իհարկե, մենք ուշադիր հետևում ենք այդ գործընթացներին։ Մենք հասկանում ենք, որ եթե Հայաստանը գնում է Եվրոպա, ապա, համապատասխանաբար, անհրաժեշտ կլինի վերանայել այդ երկրի հետ տնտեսական հարաբերությունների ողջ համալիրը։ Եվ, ցավոք, դա կարտացոլվի Հայաստանում մարդկանց կենսամակարդակի վրա, ինչը, իհարկե, մենք բնավ չէինք ցանկանա", - ըստ ՏԱՍՍ-ի՝ ասել է նա։
ՌԴ փոխվարչապետը նշել է, որ ծանոթացել է հանրապետությունում ընդունված օրինագծի տեքստին: "Այն, այդպես, "ամեն լավի օգտին է, ամեն վատի՝ դեմ", կամ, բոլորովին ընդհանուր բառեր: Դա Հայաստանի ներքին գործն է։ Իրականում, մենք հասկանում ենք, որ և ԵԱՏՄ-ն, և ԵՄ-ն ունեն նման օրակարգեր։ Եվ այդ պատճառով, իհարկե, երկիրը պետք է կողմնորոշվի և կատարի այդ ընտրությունը։ Քանի որ երկու աթոռի վրա միաժամանակ նստել չի հաջողվի, դա միանգամայն հստակ է", - ընդգծել է Օվերչուկը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 26-ին Ազգային ժողովը վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին քաղաքացիական նախաձեռնությունը և այն ուղարկել է նախագահի ստորագրմանը։