Երեքշաբթի, 10 Հունիսի 2025 18:35
Մարտին Գալստյան. Հայաստանի բանկային հատվածում ոչ տոկոսային եկամուտների աճը կպահպանվի նաև 2025 թվականին
Արմինֆո.Հայաստանի տնտեսական աճը վերադառնում է իր ներուժին: Այդ մասին հունիսի 10-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, պատասխանելով հարցին, թե ինչ է սպասվում Հայաստանի բանկային համակարգում եւ տնտեսությունում, հաշվի առնելով այս տարի նկատվող բացասական միտումները, մասնավորապես՝ արտաքին առեւտրի եւ արդյունաբերության գծով։
"Տնտեսական աճի դանդաղումը և որոշակի հատվածների անկումը, որոնք նախկինում ինչ-որ առումով աջակցվում էին վերաարտահանմամբ, վկայում են միայն բնական տեմպերին, այսինքն, իր ներուժին մոտ աճին տնտեսությանվերադարձի մասին։ Եվ դա վատ ցուցանիշ չէ, վատ զարգացում չէ։ Այս տեսանկյունից բանկային համակարգում նկատվում է վարկերի աճ, որը, կարծում եմ, կշարունակվի միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով", - ասել է նա։
Իսկ, ընդհանուր առմամբ, խոսելով բանկային համակարգի մասին, Գալստյանը նշել է, որ Հայաստանի բանկային համակարգի ոչ տոկոսային եկամուտների աճ է նկատվում, որը, նրա կարծիքով, կպահպանվի առնվազն այս տարի: "Որովհետեւ գլոբալ անորոշության, ռուս-ուկրաինական հակամարտության պայմաններում, բնականաբար, կլինեն իրավիճակներ կամ իրավասություններ, որտեղ փողը կայունություն եւ որոշակիություն կփնտրի: Մենք հուսով ենք, որ վերջին տարիներին մեր երկրում ձևավորված մակրոտնտեսական կայունությունը վկայում է այն մասին, որ ներդրողների կողմից կա վստահության որոշակի պաշար: Եվ չեմ կարծում, որ իրավիճակների արագ զարգացման արդյունքում Հայաստանի ֆինանսական համակարգից արտահոսք կլինի"։
ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 31.04.2025 թ. տվյալներով վարկային ներդրումների ծավալի տարեկան աճն արագացել է՝ 17%-ից մինչեւ 28%՝ գերազանցելով 7.3 տրլն դրամը (18.8 մլրդ դոլար):
Ակտիվներում վարկային ներդրումների բաժինը գերազանցում է 65% - ը: Վարկային պորտֆելում ավելի քան 21% - ը բաժին է ընկնում 37% բարձր տեմպերով աճող հիփոթեքային վարկերին՝ ապահովելով 1.5 տրլն դրամ (3.96 մլրդ դոլար) ծավալ։ Սակայն, նույնիսկ վարկավորման նման ակտիվության դեպքում տոկոսային եկամուտներն աճել են մի փոքր ավելի զուսպ (21% - ով), քան ոչ տոկոսային եկամուտները (30% - ով), որոնք, հիմնականում, ձևավորվում են քարտային գործառնություններից և դրամական փոխանցումներից: