Արմինֆո. Բացահանքի պատերի դեֆորմացիաների արձանագրման և կառավարման համար Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը հանքավայրում տեղադրել է լանջի կայունության ռադար: Այդ մասին ասվում է ԶՊՄԿ ֆեյսբուքյան էջի հաղորդագրությունում:
Նոր սերնդի այդ սարքավորումը թույլ կտա իրական ժամանակի ռեժիմում գրանցել և վերահսկել բացահանքի պատերի դեֆորմացիան, հետևել գեոդինամիկ ակտիվությանը, հայտնաբերել պոտենցիալ վտանգավոր տեղամասերը և ժամանակին կանխատեսել հնարավոր փլուզումների հետ կապված ռիսկերը: Ռադարն աշխատում է շուրջօրյա ռեժիմով ՝ 2.5 կմ հեռահարությամբ և 270 աստիճան տեսանելիությամբ ՝ ապահովելով բարձր ռիսկի բոլոր հատվածների վերահսկողությունը:
Ինչպես ասվում է ԶՊՄԿ-ի հաղորդագրությունում, դա առաջին նման սարքն է Հայաստանում, որը տեղադրված է հանքավայրի տարածքում: Այդ թանկարժեք համակարգը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի տեխնիկական վերազինման ծրագրի մի մասն է։
Հիշեցնենք, որ "Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ" ՓԲԸ - ն (Zangezur Copper Molybdenum Combine CJSC) (ԶՊՄԿ) Հայաստանի խոշորագույն հանքարդյունաբերական ընկերությունն է: Կոմբինատը շահագործում է Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրը։ Կոմբինատի հանքաքարով ապահովվածությունը կազմում է շուրջ 150 տարի ։ Կոմբինատը թողարկում է մոլիբդենի և պղնձի խտանյութեր։ Մոլիբդենի խտանյութը պարունակում է 50% մոլիբդեն, պղնձի խտանյութում պղնձի պարունակությունը 15% - ից ցածր չէ: Ձեռնարկության արտադրության ծավալը կազմում է տարեկան մոտ 22 մլն տոննա հանքաքար ։ ԶՊՄԿ-ի մասնաբաժինը մոլիբդենի համաշխարհային արտադրության մեջ կազմում է մոտ 3,8%: