Երեքշաբթի, 5 Օգոստոսի 2025 17:39
Հակառակ սպասումներին. Հիփոթեքային վարկավորման շուկայում դիտվում է բարձր ակտիվություն
Արմինֆո. Հայաստանի հիփոթեքային վարկավորման շուկայում ավելի մեծ ակտիվություն է նկատվում, քան սպասվում էր ։ Այդ մասին օգոստոսի 5 - ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանը։
Ընդ որում, նա նշել է, որ խոսքը ոչ միայն հիփոթեքի, այլեւ շինարարության ոլորտում բիզնես վարկերի, անշարժ գույքի գործարքների քանակի մասին է ։ Այդ առնչությամբ Նուրբեկյանը նշել է, որ միայն հունիսին կատարվել է ավելի քան 20 հազար գործարք։
"Սպասումների համեմատ՝ վերջին ամիսներին իրավիճակն ավելի կայուն է, պահպանվում է բարձր աճ", - ասել է նա:
ԿԲ փոխնախագահը նաեւ ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ սպառողական վարկերի զգալի աճը հրահրվել է, այդ թվում, շինարարության աճի բարձր տեմպերով: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ սպառողական վարկավորման նման դինամիկան գտնվում է կարգավորիչի ուշադրության կենտրոնում։
ԱրմԻնֆո-ի պատրաստած Հայաստանի բանկերի ֆինանսական վարկանիշի 31.03.2025 թ.տվյալներով ՝ հիփոթեքային վարկերի ծավալը հասել է 1.550 տրլն դրամի (3.96 մլրդ դոլար)  տարեկան կտրվածքով 36.5% աճով (մեկ տարի առաջվա 27% - ի դիմաց)։ Ամբողջ 2024 թվականի ընթացքում հիփոթեքային վարկերի ծավալն աճել է 33.1% - ով (2023 թվականի 28% - ի դիմաց)։