Հինգշաբթի, 21 Օգոստոսի 2025 12:47
Հայաստանն ու Supermicro-ն քննարկել են թվային ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ համագործակցության հեռանկարները
Արմինֆո ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նախօրեին հանդիպում է ունեցել «Supermicro» տեխնոլոգիական ընկերության փոխնախագահ Քլեյ Չենի գլխավորած պատվիրակության հետ։
ԲՏԱՆ հաղորդագրության համաձայն, հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի թվային ենթակառուցվածքների զարգացման հեռանկարներին։
Իր խոսքում նախարար Հայրապետյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարության համար առաջնային է Հայաստանի թվային ենթակառուցվածքների զարգացումը, արհեստական բանականության կիրառումը և նորարարական լուծումների ներդրումը:
«Supermicro»-ն աշխարհում առաջատար ընկերություններից է բարձր արտադրողականությամբ սերվերների, պահեստավորման համակարգերի և էներգախնայող տվյալների կենտրոնների լուծումների ոլորտում։ Ընկերության տեխնոլոգիաները լայնորեն կիրառվում են արհեստական բանականության, մետատվյալների մշակման, ամպային հաշվարկների և առաջատար թվային ենթակառուցվածքների ոլորտներում։
«ԲՏԱ նախարարությունը մշտապես առաջնահերթություն է տալիս ոլորտի առաջատարների հետ հանդիպումներին, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանը տեխնոլոգիական գլոբալ գործընթացների մեջ ավելի տեսանելի և մրցունակ դարձնելու տեսանկյունից», - ասվում է հաղորդագրությունում։