Հինգշաբթի, 2 Հոկտեմբերի 2025 15:53
Հայաստանից թարմ պտուղ-բանջարեղենի արտահանումն աճել է 12.2% - ով. Պապոյան
Արմինֆո.2025 թվականի սկզբից մինչև սեպտեմբերի 29-ը Հայաստանից արտահանվել է 121,8 հազար տոննա թարմ պտուղ-բանջարեղեն։ Դա 13,6 հազար տոննայով կամ 12,2 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Այդ մասին հոկտեմբերի 2-ին կառավարության հերթական նիստում հայտարարել է էկոնոմիկայի նախարար Գեւորգ Պապոյանը։
Ինչպես նշել է նախարարը, հանրապետությունում գործում են 1500 հա ջերմոցային տնտեսություններ (Արմավիրի մարզում' 1000 հա, Արարատի մարզում' 272 հա և Կոտայքի մարզում' 145 հա), որոնցից ավելի քան 300 հա աշխատում է ժամանակակից տեխնոլոգիաների հիման վրա: ՀՀ-ից արտահանման գրեթե 100% - ը ջերմոցային բանջարեղեն է:
Լոլիկի արտահանումն աճել է 1000 տոննայով կամ 8 տոկոսով, պղպեղինը ՝ 4500 տոննայով կամ 59 տոկոսով, սմբուկինը՝ 80 տոկոսով ։ Ծաղիկների արտահանումն աճել է 3,1 մլն հատով կամ 5,3% - ով։
Արձանագրվել է նաև մրգերի արտահանման աճ. ծիրանի արտահանումն աճել է 33% - ով (մոտ 44 հազար տոննա), սալորի արտահանումն աճել է 32% - ով (8,2 հազար տոննա), դեղձի արտահանումն աճել է 86% - ով (մոտ 11 հազար տոննա), կեռասի արտահանումն աճել է 89% - ով (4,2 հազար տոննա):