Երկուշաբթի, 6 Հոկտեմբերի 2025 15:38
Հայաստանում շարունակում են թանկանալ սննդամթերքն ու ծառայությունները՝ սեպտեմբերին տարեկան գնաճն արագացնելով մինչեւ 3,7 տոկոս
Արմինֆո.Հայաստանի սպառողական շուկայում 2025թ. սեպտեմբերին՝ 2024թ. սեպտեմբերի համեմատ արձանագրվել է 3.7% գնաճ (մեկ տարի առաջվա 0.6% գնաճի դիմաց), որը պայմանավորված է սննդամթերքի և ծառայությունների թանկացմամբ: 2025թ.
9 ամիսների ընթացքում գնաճը ձևավորվել է 1,1% մակարդակում (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 1,1% գնանկման դիմաց), ինչը ծառայությունների թանկացման արդյունք է՝ պարենային և ոչ պարենային ապրանքների գների անփոփոխության պայմաններում։ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ միայն ս. թ. սեպտեմբերին արձանագրվել է 0,3 տոկոս գնաճ (նախորդ տարվա նույն ամսվա գնաճային 0,2 տոկոսի դիմաց), որը պայմանավորված է սննդամթերքի, ոչ պարենային ապրանքների և ծառայությունների, համապատասխանաբար, 0,3 տոկոս և միանման 0,4 տոկոս թանկացումներով: Երևանում սեպտեմբերին սպառողական գներն աճել են 0,4%-ով ՝ 2024թ. սեպտեմբերի 0,2% աճի դիմաց։