Երկուշաբթի, 27 Հոկտեմբերի 2025 12:54
Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը 2026 թվականին կանխատեսվում է 5,4%-ի մակարդակում. ֆինանսների նախարար
Արմինֆո.Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովի հանձնաժողովների համատեղ նիստում մեկնարկել են ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի նախագծի շուրջ քննարկումները:
Ներկայացնելով փաստաթուղթը'  ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ նախագծով ՀՆԱ աճը ամրագրված է 5,4 տոկոսի մակարդակում, իսկ դեֆլյատորը' 3 տոկոսի մակարդակում (ը.տ. սպասվում է 5,2 տոկոս աճ՝ 2,6 տոկոս դեֆլյատորի դեպքում): Պետական գանձարանի եկամուտները կանխատեսվում են 3 տրլն 091 մլրդ դրամի չափով, որից 2 տրլն 972 մլրդ 850 մլն դրամ կկազմեն հարկային եկամուտները և պետական տուրքը, 20,5 մլրդ դրամ՝ պաշտոնական դրամաշնորհները, 97,7 մլրդ դրամ՝ այլ եկամուտները: Պետբյուջեի ծախսերն ակնկալվում են 3 տրլն 628 մլրդ դրամի չափով։ Դրանից 2 տրիլիոն. 924 մլրդ դրամը (ՀՆԱ-ի 24,5% - ը) կկազմեն ընթացիկ ծախսերը՝ ընթացիկ տարում  2 տրլն 706.8 մլրդ դրամի (ՀՆԱ-ի 24.9% - ը) փոխարեն։ Նախորդ տարի փաստացի ցուցանիշը կազմել է 2 տրլն 413.6 մլրդ դրամ (ՀՆԱ-ի 23.7% - ը)։ Հաջորդ տարի պետբյուջեի 597,1 մլրդ դրամ պակասուրդը կկազմի ՀՆԱ-ի 4,5 տոկոս՝ ընթացիկ տարվա 5,5 տոկոսի դիմաց։ Պակասուրդի ֆինանսավորումը նախատեսվում է իրականացնել պետական գանձապետական պարտատոմսերի և արտաքին աղբյուրների հաշվին: 2026 թվականի ընդհանուր ծախսերի 19,4% - ը կկազմեն ոչ ֆինանսական ակտիվների ծախսերը (2025 թվականին այդ ցուցանիշը նախատեսված էր 21,4% - ի մակարդակում)։ Մասնավորապես, 704,1 մլրդ դրամ կուղղվի կապիտալ ծախսերին (ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսեր)՝ 2025 թվականի բյուջեում ամրագրված 734,8 մլրդ դրամի դիմաց։ 2026 թվականի պետական բյուջեի ծախսային մասն առաջնորդվում է միջնաժամկետ հեռանկարում ֆիսկալ կոնսոլիդացում ապահովելու և տնտեսական ու պաշտպանական ենթակառուցվածքների ամրապնդման նպատակներով: Ըստ այդմ, միջնաժամկետ հեռանկարում ՀՆԱ-ում ընթացիկ ծախսերի մասնաբաժինը կնվազի, իսկ կապիտալ ծախսերը կկայունանան պատմական մակարդակից զգալիորեն բարձր մակարդակում։
2026 թվականին պետական բյուջեից աշխատավարձերի վճարման համար կհատկացվի ավելի քան 274,6 մլրդ դրամ, ինչը 5,2 տոկոսով կամ 13,6 մլրդ դրամով ավելի է 2025 թվականի հաստատված բյուջեից: 2026 թվականին տոկոսների վճարման ծախսերը կկազմեն 423,2 մլրդ դրամ։ 2026 թվականին նախատեսվում է կազմակերպություններին տրամադրել 212,4 մլրդ դրամի սուբսիդիա, ինչը 10,1 տոկոսով կամ 19,4 մլրդ դրամով ավելի է 2025 թվականի հաստատված բյուջեից ։ Ընթացիկ ծախսերի աճը 2026 թվականին զգալի չափով կապահովվի պետական բյուջեի սոցիալական նպաստների և կենսաթոշակային վճարների ծախսերի ավելացման հաշվին (1 տրլն 285,8 մլրդ դրամ), որոնք 2025 թվականի հաստատված բյուջեի համեմատ կավելանան 17,8% - ով կամ 193,9 մլրդ դրամով։ 310,5 մլրդ դրամ կուղղվի դրամաշնորհների տրամադրմանը, ինչը 6,7 տոկոսով կամ 22,4 մլրդ դրամով պակաս է 2025 թվականի հաստատված բյուջեից։ 417,9 մլրդ դրամ կուղղվի ծառայությունների, ապրանքների ձեռք բերմանը և այլ ծախսերին, ինչը 3,7% - ով կամ 16,2% - ով ավելի է ընթացիկ տարվա հաստատված բյուջեից:
Նշենք, որ ըստ Ֆինանսների նախարարության, ընթացիկ տարվա 8 ամիսներին պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1 տրլն 929,2 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 12,9 տոկոսով: Նույն ժամանակահատվածում ընթացիկ ծախսերը կազմել են 1 տրլն 575 մլրդ դրամ ՝ ավելանալով 7.7% - ով: Ոչ ֆինանսական ակտիվներին առնչվող գործառնությունները կազմել են 354,2 մլրդ դրամ, որից ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը (կապիտալ ծախսերը) կազմել են 356,5 մլրդ դրամ ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 39,3% - ով: -