Հինգշաբթի, 30 Հոկտեմբերի 2025 14:42
Հայաստանը մինչև 2026 թվականի օգոստոսի 2-ը երկարաձգում է երկրից սև և գունավոր մետաղների ջարդոնի և թափոնների արտահանման արգելքը
Արմինֆո.ՀՀ կառավարությունը երկարաձգում է Հայաստանի Հանրապետությունից Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետություններ մի շարք ապրանքների փոխադրման և երրորդ երկրներ դրանց արտահանման ժամանակավոր արգելքի գործողությունը: Որոշումն ընդունվել է հոկտեմբերի 30-ին ՝ հերթական նիստում։
Ինչպես ասվում է փաստաթղթի հիմնավորման մեջ, Հայաստանում սեւ մետաղների արդյունավետ հանքավայրերի (ինչպես նաեւ մետաղական պղնձի արտադրության) բացակայության պայմաններում Հայաստանի մետաղամշակման ձեռնարկությունները որպես հումք օգտագործում են տեղական մետաղի ջարդոնն ու թափոնները: Ելնելով դրանից ՝ խիստ արդիական է սև և գունավոր մետաղների ջարդոնների և թափոնների արդյունավետ օգտագործման հարցը ՝ հայկական մետաղամշակման ձեռնարկություններին մետաղական հումքով ապահովելու նպատակով: Հանդիսանալով Հայաստանի համար ռազմավարական արտադրանք ՝ սև և գունավոր մետաղներից պատրաստված արտադրանքը մեծ նշանակություն ունի երկրի պաշտպանունակության և պետության անվտանգության բարձրացման համար: Այս տեսանկյունից (հաշվի առնելով միջազգային ասպարեզում ստեղծված անբարենպաստ տնտեսական պայմանները) հայկական մետաղամշակման ձեռնարկություններին սև և գունավոր մետաղներից պատրաստի արտադրանք ստանալու համար անհրաժեշտ հումքով ապահովելու հարցը մեծ նշանակություն ունի։
Վերջին տարիների փորձը ցույց է տվել որպես հումք (ինչպես ԵԱՏՄ երկրներից, այնպես էլ երրորդ երկրներից) ներմուծվող սև և գունավոր մետաղների ջարդոնի հետ աշխատանքի տնտեսական աննպատակահարմարությունը ՝ այդ ներմուծվող արտադրանքի բարձր գների, ինչպես նաև երկաթուղով դրա ուղղակի մատակարարման հնարավորության բացակայության և լոգիստիկ բարձր ծախսերի պատճառով ։ Արդյունքում, տեղական ձեռնարկությունների կողմից ներմուծվող հումքի օգտագործմամբ արտադրվող վերջնական արտադրանքը դառնում է անմրցունակ նույնիսկ ներքին շուկայում ' իր բարձր ինքնարժեքի պատճառով (համեմատած նույն ներմուծված արտադրանքի հետ): Վերոնշյալ գործոնները կարող էին հանգեցնել այդ ձեռնարկությունների ֆինանսական վիճակի վատթարացմանը և, ի վերջո, նրանց արտադրական գործունեության խափանմանը և դադարեցմանը, ինչը, իր հերթին, հանգեցրել է ներմուծումից կախվածության:
Միաժամանակ, նշում են Էկոնոմիկայի նախարարությունում, վերջին տարիներին, հաշվի առնելով արտաքին շուկաներում ձեւավորված բարձր գները, Հայաստանից սեւ եւ գունավոր մետաղների ջարդոնների արտահանման ինտենսիվ գործընթաց է նկատվել: Եթե այս գործընթացը չկարգավորվի, ապա տեղական մետալուրգիական եւ մետաղամշակման ոլորտի տասնյակ ձեռնարկություններ (ինչպես նաեւ մալուխների եւ հաղորդալարերի արտադրություն) ստիպված կլինեն որպես հումք օգտագործել բացառապես ներկրված մետաղի ջարդոնը, ինչը (ինչպես ասվեց հիմնավորման սկզբում) չի լուծում առկա խնդիրը ։ ԵԱՏՄ գրեթե բոլոր երկրները նույնպես արգելել կամ սահմանափակել են սև և գունավոր մետաղների արտահանումը, նշում են գերատեսչությունում ։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերը նշված ոլորտները ռազմավարական նշանակություն ունեն Հայաստանի համար, և ելնելով տվյալ ձեռնարկությունների գործունեության արդյունավետության ապահովման անհրաժեշտությունից ՝ վերջին անգամ կառավարության 03.07.2025 թ.որոշմամբ ժամանակավորապես (6 ամիս ժամկետով) արգելվել է սև և գունավոր մետաղների ջարդոնի և թափոնների, ինչպես նաև սև և գունավոր մետաղներից պատրաստված (որպես առաջնային արտադրանք օգտագործման համար պիտանիությունը կորցրած) որոշ իրերի արտահանումը: Արտահանման արգելքի կիրառման արդյունքում զգալիորեն աճել են տեղական մետաղի արտադրության ծավալները, մասնավորապես, 2024 թվականին ձուլվածքների համար չլեգիրացված պողպատի արտադրությունն աճել է 2,4 անգամ, պողպատե խողովակների, սնամեջ պրոֆիլների և դրանց կցամասերի արտադրությունը ՝ 10,8% - ով, ալյումինից ձուլված կենցաղային արտադրատեսակների արտադրությունը ՝ 5,8% - ով, մետաղական կոնստրուկցիաների և դրանց մասերը ՝ երկաթից, թուջից, պողպատից կամ ալյումինից ՝ 19% - ով ։ Կառավարության ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում 2022-2025 թվականներին ոլորտ են ուղղվել ներդրումներ, այդ թվում ՝ օտարերկրյա։
Նախարարության կանխատեսմամբ ՝ վերոնշյալ ծրագրերով ներդրումների ընդհանուր ծավալը կկազմի շուրջ 100 մլն դոլար, որի արդյունքում կստեղծվի 550-750 նոր աշխատատեղ, իսկ տեղական sև և գունավոր մետաղների ջարդոնի օգտագործման ծավալը կավելանա 65-70% - ով ՝ ջարդոնի սպառման տարեկան ծավալը հասցնելով 250 հազար տոննայի:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը ՝ առաջարկվում է ապրանքների արտահանման արգելքի գործողության ժամկետի ավարտից հետո սահմանել արտահանման արգելքի գործողության նոր ժամկետ, որը կգործի 2026 թվականի փետրվարի 2-ից մինչև 2026 թվականի օգոստոսի 2-ը: