Արմինֆո.ՀՀ կառավարությունը կհրաժարվի "Համաշխարհային առևտրի կենտրոն" (WORLD TRADE CENTER ) ներդրումային ծրագրի իրականացման շրջանակներում "Հայփոստ" ՓԲԸ համապատասխան բաժնետոմսերի ձեռք բերման նախապատվության իրավունքի իրացումից: Որոշումն ընդունվել է հոկտեմբերի 30-ին՝ հերթական նիստում։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 30-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը և "Ռենշին" ՍՊԸ գլխավոր տնօրեն Էդուարդ Մարությանը պայմանագիր են ստորագրել Երևանում Համաշխարհային առևտրի կենտրոնի կառուցման նախագծի իրականացման վերաբերյալ: Միաժամանակ ՀՀ կառավարության, "Ռենշին" ՍՊԸ-ի և "Հայփոստ" ՓԲԸ-ի միջև ստորագրվել է եռակողմ համաձայնագիր, որի համաձայն, ստեղծվելու է "Համաշխարհային առևտրի կենտրոն Երևան» ՓԲԸ-ն: Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի կառուցման և "Համաշխարհային առևտրի կենտրոն Երևան" փակ բաժնետիրական ընկերության ստեղծման քաղաքաշինական ծրագրին մասնակցելու մասին որոշումը հաստատվել է գործադիրի 2023 թվականի սեպտեմբերի 7-ի որոշմամբ: Կենտրոնը կտեղակայվի Սարյան փողոցի «Հայփոստի» շենքի տեղում:
2024 թվականի հունիսի 27-ին կառավարությունը հավանություն է տվել Երևանի Սարյան և Պարոնյան փողոցների միջև 13,2 հազար քմ մակերեսով հողատարածքի վաճառքին ներդրողին։ Նշվել է, որ տվյալ տեղամասը ճանաչվել է գերակա հանրային շահի օբյեկտ ։ "Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ կենտրոնի կառուցման տարածքը շենքի միայն մեկ վայրում, որտեղ գտնվում է "Հայփոստ" ՓԲԸ-ն, բավարար չէ ծրագրի իրականացման համար: Հաշվի առնելով նախագծի յուրահատկությունը ՝ այս հողամասը կվաճառվի ներդրողին ուղղակի վաճառքի միջոցով։ Դրա վրա գտնվող պետական և համայնքային հողերը ենթակա են վաճառքի ընթացիկ շուկայական գնին մոտ կադաստրային արժեքով: Նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել միջազգային համաժողովների, գագաթնաժողովների և այլ միջոցառումների անցկացման համար նախատեսված կոնֆերանս-սրահներ, համերգասրահ, ժամանակակից նկարիչների ցուցասրահներ, «Էքսպո» սրահ, նոր ստարտափների և գործարար ակտիվության համար նախատեսված բիզնես – կենտրոն», - ասվում էր կառավարության որոշման նախագծում ։
Ինչպես ասվում է ընթացիկ փաստաթղթի հիմնավորման մեջ, Սույն որոշման ընդունումը պայմանավորված է «ՌԵՆՇԻՆ» ՍՊԸ-ի, Հայաստանի Հանրապետության, «Համաշխարհային առևտրի կենտրոն Երևան» ՓԲԸ-ի և «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի միջև 04․06․2024-ին կնքված Բաժնետիրական համաձայնագրի դրույթներով, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2023 թվականի սեպտեմբերի 7-ի N 1529-Ա որոշման 3-րդ կետի 2-րդ ենթակետով, ինչպես նաև սահմանված ՀՀ կառավարության 2024 թվականի ապրիլի 25-ի N 611-Ա որոշմամբ հաստատված կարգավորումներով։ Համաձայն նշված որոշման՝ «Հայփոստ» ՓԲԸ-ին պատկանող 6,788,000 հատ, յուրաքանչյուրը՝ 1,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով, ընդհանուր՝ 6,788,000,000 ՀՀ դրամ արժողությամբ բաժնետոմսերը ենթակա են փոխանցման «ՌԵՆՇԻՆ» ՍՊԸ-ին։
«Առաջնորդվելով Համաձայնագրի VIII գլխով սահմանված կարգավորումներով՝ «ՌԵՆՇԻՆ» ՍՊԸ-ի մասնակիցների ժողովը որոշում է կայացրել , Համաձայնագրի 8․1 կետով սահմանված կառուցապատման առաջին փուլով նախատեսված Ընկերության պետական գրանցմանը և կանոնադրական կապիտալի ամբողջական համալրմանը հաջորդող 12-ամսյա ժամանակահատվածի ավարտի հիմքով, ձեռք բերել կառուցապատման 1-ին փուլի համար նախատեսված «Հայփոստ» ՓԲԸ-ին պատկանող 1,357,600 հատ (մեկ միլիոն երեք հարյուր հիսունյոթ հազար վեց հարյուր) հատ հասարակ (սովորական) անվանական բաժնետոմսերը, յուրաքանչյուրը՝ 1,000 (մեկ հազար) ՀՀ դրամ անվանական արժեքով։
Որպեսզի բաժնետոմսերի փոխանցման գործընթացը կատարվի օրենսդրական պահանջներին համապատասխան, անհրաժեշտ է ՀՀ կառավարության կողմից «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի 1-ին փուլով նախատեսված համապատասխան բաժնետոմսերի ձեռքբերման նախապատվության իրավունքից օգտվելուց հրաժարումը», - ասվում է հիմնավորման մեջ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ծրագրի իրականացումը պետք է սկսվեր 2024 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ ավարտը ՝ 2028 թվականի դեկտեմբերի 31-ին: Կենտրոնի ընդհանուր մակերեսը կկազմի շուրջ 15970 քմ: Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարարությունում նշել են, որ նախագծի իրականացմանը մեծ նշանակություն է տրվում, քանի որ շինարարության ընդհանուր նախահաշվային արժեքը կազմում է մոտ 212 մլն դոլար: Նախաձեռնության շնորհիվ նախատեսվում է ստեղծել առնվազն 10 հազար նոր աշխատատեղ: Բացի այդ, հարկային վճարումները համայնքի բյուջե զգալիորեն կավելանան։