Չորեքշաբթի, 12 Նոյեմբերի 2025 14:56
ԹՆՀ-ի "Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում" նախագծում հայ օգտատերերի տեսակարար կշիռը 9% է
Արմինֆո.Եվրասիական զարգացման բանկի Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի (ԹՆՀ) "Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում" նախագծում հայ օգտատերերի տեսակարար կշիռը կազմում է 9%: Այդ մասին նոյեմբերի 12-ին "ԵԱՏՄ թվային նախագծեր" տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարել է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) փոխնախագահ, ԵԱԶԲ Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի համակարգող Տիգրան Սարգսյանը։
Նա, մասնավորապես, ընդգծել է, որ հավելվածում 11 հազար ակտիվ օգտատեր կա Հայաստանից ։ "Բացի այն, որ մենք հնարավորություն ենք տալիս հայաստանցի աշխատավորներին ստեղծել անձնական աշխատասենյակներ, ինչպես նաև կառավարել թափուր աշխատատեղերը, ստանալով արձագանքներ, հաղորդագրություններ ուղարկելով իրենց աշխատասենյակների միջոցով։ Մյուս կողմից, մենք առաջարկել ենք Հայաստանի կառավարությանը քննարկել երրորդ երկրներից միգրացիայի կարգավորման հարցը", - ասել է ԹՆՀ-ի համակարգողը։ Այս առնչությամբ  նա նշել է, որ Հայաստանում և Ղրղզստանում այսօր շատ են միգրանտները Հնդկաստանից, Պակիստանից, և միգրացիոն հոսքերի կառավարման հարցն այդ երկրների համար դառնում է արդիական խնդիր:
"Մեր հավելվածը կարող է օգտակար լինել Հայաստանին իր ներքին գործընթացները կարգավորելու տեսանկյունից", - ասել է Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Տիգրան Սարգսյանը հաղորդել էր, որ Հայաստանում և Ղրղզստանում 2025թ. սեպտեմբերի դրությամբ գտնվում է 40-50 հազար միգրանտ Հնդկաստանից և Պակիստանից ։ Նշենք, որ "Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում" ԵԱԶԲ Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի նախագիծն է, որն ուղղված է աշխատանքի տեղավորման երկրում օգտատիրոջ հարմարավետ գտնվելու պայմանների ստեղծմանը և Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ինտեգրացիոն կապերի ամրապնդմանը, այդ թվում ՝ աշխատանքի ընդհանուր շուկայի ձևավորման, թվայնացման և աշխատանքային միգրացիայի ընթացակարգերի պարզեցման խնդիրների լուծմանը: Նախագիծը ենթադրում է ինտեգրացիոն փոխգործակցություն ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ազգային բաղադրիչների, ինչպես նաև արտաքին տեղեկատվական համակարգերի հետ ՝ օգտատերերին ծառայությունների տրամադրման շրջանակներում: Նախագիծը ներառում է նաև բջջային հավելվածի ստեղծում, որը ներբեռնման համար հասանելի է AppStore-ում, Google Play-ում և App Gallery-ում:-