Չորեքշաբթի, 12 Նոյեմբերի 2025 15:19
Կատարյալ անհեթեթություն. Փաշինյանը ՝ ռուսական հացահատիկից հօգուտ ուկրաինականի հրաժարվելու Երևանի մտադրության վերաբերյալ ԱՀԾ տեղեկատվության մասին
Արմինֆո.ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքել է Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայության (ԱՀԾ) հաղորդագրությանը, թե, իբր, Հայաստանը պատրաստվում է հրաժարվել ռուսական հացահատիկից ՝ հօգուտ ուկրաինականի՝ ԵՄ միջոցների հաշվին:
«Նման բան չի կարող լինել: Դա կատարյալ անհեթեթություն է: Ես առաջին անգամ խախտում եմ իմ սկզբունքը և մեկնաբանում եմ այն, ինչ անձամբ չեմ կարդացել: Բայց, հազար ներողություն, դա կատարյալ անհեթեթություն է", - նոյեմբերի 12-ին հայտարարել է Փաշինյանը՝ խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում։
Նշենք, որ այսօր Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզության ծառայությունը հրապարակել է "Երեւանի համբույրը" վերնագրով հաղորդագրություն, որում հաղորդել է  "քաղաքական նկատառումներից ելնելով" Մոսկվայից Հայաստանի «պոկվելու» մտադրության մասին: Ստորև ներկայացնում ենք տեքստն ամբողջությամբ ՝ առանց փոփոխությունների:
«Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին հետախուզության ծառայության մամուլի բյուրոն հայտնում է, որ, ըստ ՌԴ ԱՀԾ-ում ստացված տեղեկությունների, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարությունում Կե Դ ' Օրսեում տարակուսած են: Կե Դ ' Օրսեում տեղեկություններ են տարածվել, որ Երևանը պատրաստ է թուլացնել ևս մեկ կապող թել Մոսկվայի հետ ։ Երկար տարիներ Հայաստանը Ռուսաստանից հացահատիկ է գնել։ Այժմ հայերը, ինչպես ասում են, քաղաքական նկատառումներից ելնելով "ուզում են պոկվել" Մոսկվայից և օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինային ՝ հացահատիկի անհրաժեշտ ծավալների մի մասը ձեռք բերել "նեզալեժնայայից" ։ Ուկրաինական հացահատիկն ավելի քան կիսով չափ թանկ է:
Բայց, ինչպես ընդգծում են Երեւանում, սկզբունքի գործ է․ բարեկամությունը՝ բարեկամությամբ, իսկ փողը ՝ առանձին։ Բրյուսելին առաջարկվում է փոխհատուցել ուկրաինական հացահատիկի արժեքի գերազանցումը։ Կե դ ' Օրսեում շփոթված են։ Գրավում է այն, որ Եվրամիությանն առաջարկվում է "երեքը մեկում" ակցիա՝ հացահատիկ Հայաստանի համար, աջակցություն Կիևին և անվստահության հրահրում Մոսկվայի և Երևանի միջև։
Հիմնական հարցն այն է, թե որտեղից գումար ստանալ: Եվրամիության երկրները ուկրաինական հակամարտության և Ռուսաստանին պարտության մատնելու ձգտման պատճառով հայտնվել են սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամի շեմին, բյուջեները դատարկ են ։ Լավ կլիներ ուկրաինական հացահատիկի համար վճարել գողացված ռուսական ակտիվներով։ Բայց նրանց դեռ չի հաջողվում ստանալ։ Բելգիան ՝ այդ "գողական օբշակի" տերը, հապաղում է։ Ասացեք խնդրեմ,  վախենում է՝ ներգրավեն (մտքի ընթացքը ճիշտ է՝ անպայման կներգրավեն, այն էլ այնպես,  որ քիչ չի թվա)։
Եվրամիությունը կարծում է՝ լավ կլիներ վճարել և մոռանալ, ինչպես Նոր Կտակարանի հայտնի սյուժեում ։ Բայց Երևանը ստիպված կլինի վճարել մշտական հիմունքով։
Ահա այսպիսին է Երևանի համբույրը", - ասվում է Ռուսաստանի ԱՀԾ մամուլի բյուրոյի հաղորդագրության մեջ։
Հավելենք, որ ընթացիկ տարվա օգոստոսին ՀՀ մաքսային ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն, 2024 թվականին Հայաստանը ներկրել է 316 հազար տոննա ցորեն, ինչը մեկ տարվա վաղեմության ցուցանիշից ցածր է 8,1 տոկոսով։ Ընդ որում, ցորենի 99,9 տոկոսը ներկրվել է ՌԴ-ից, իսկ մնացած ծավալը՝ Բելառուսից և Սլովակիայից։ Ներկրվող ցորենի մաքսային արժեքը հաշվետու տարում նվազել է 3.3% - ով ' մինչև 60.7 մլն դոլար։