Արմինֆո. ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը հայտարարում է "խելացի" անասնաշենքրի կառուցման կամ վերակառուցման և դրանց տեխնոլոգիական ապահովման հայտերի ընդունման մեկնարկի մասին:
Գերատեսչության հաղորդագրության համաձայն ՝ ծրագիրը նախատեսված է 2025-2028 թվականների համար։ Ծրագրին մասնակցելու հայտ ներկայացնելով՝ շահառուները կարող են ստանալ ծախսերի մասնակի փոխհատուցում՝ 50%-70%: Զինվորական ծառայության ընթացքում հաշմանդամություն ստացած անձանց կամ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների համար հնարավորություն կընձեռվի վարկային ռեսուրսներ ներգրավել տարեկան 0% - ով, իսկ ծրագրի մյուս մասնակիցների համար՝ 2% - ով:
Նախատեսված է «Խելացի» անասնաշենքերի երեք մոդել․ մոդել անկապ պահվածքով 20-25 գլուխ կենդանու համար, կառուցման և տեխնոլոգիական ապահովման ծախսերը՝ առավելագույնը 30 մլն դրամ; մոդել անկապ պահվածքով 40-45 գլուխ կենդանու համար, առավելագույն ծախսը՝ 46 մլն դրամ; մոդել 95-100 գլուխ կենդանու համար, առավելագույն ծախսը՝ 114 մլն դրամ։
Դիմումներն ընդունվում են մինչև 2028 թ. նոյեմբերի 1-ը։