Հինգշաբթի, 27 Նոյեմբերի 2025 14:52
Փաշինյանն արձանագրում է․ արդեն առաջին տարին չէ, որ Հայաստանի տնտեսության աճն զգալիորեն գերազանցում է կանխատեսվող ցուցանիշները
Արմինֆո.  Արդեն առաջին տարին չէ, որ Հայաստանի տնտեսության աճն զգալիորեն գերազանցում է կանխատեսվող ցուցանիշները։ Նման գնահատականով է հանդես եկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նոյեմբերի 27-ին կառավարության նիստում։
Վարչապետի խոսքով՝ 2025 թվականի հոկտեմբերին՝ նախորդ տարվա հոկտեմբերի համեմատ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 10,1 տոկոս, իսկ 2025 թվականի առաջին տասն ամիսներին ցուցանիշը հասել է 8,1% ավելի՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Բացի այդ, ինչպես նշել է Փաշինյանը, ինն ամիսների ընթացքում գրանցվել է 6 տոկոս տնտեսական աճ ։ "Կարծում եմ, որ դրանք իսկապես շատ լավ ցուցանիշներ են, և հարկ է նշել, որ արդեն առաջին տարին չէ, որ մեր տնտեսության աճը նկատելիորեն գերազանցում է կանխատեսվող ցուցանիշները", - ընդգծել է վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ տնտեսական աճին նպաստում են ոչ միայն ենթակառուցվածքային ծրագրերը, այլև քաղաքական շեշտադրումը ստեղծագործական գործունեության և կրթության վրա: «Կարծում եմ, որ դրա պատճառն այն է, որ մեր քաղաքականության մեջ, բացի ենթակառուցվածքներից, մենք մշտապես շեշտում ենք մարդկային աշխատանքի և կրթության կարևորությունը՝ այդ աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման առումով: Ես կարծում եմ, որ այդ ուղերձներն ընկալվում են, և դրանք իրականացվում են առօրյա կյանքում», - ընդգծել է Փաշինյանը։
Նշենք, որ Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունը 2025 թվականի հունվար-հոկտեմբերին աճել է տարեկան 8,1 տոկոսով (ինչպես մեկ տարի առաջ ՝ 8,1 տոկոս 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածում), բայց դա ուղեկցվում է արտաքին առևտրի դինամիկայի վատթարացմամբ ՝ էական աճից մինչև զգալի անկում։ Ինչպես վկայում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի նախնական տվյալները, արդյունաբերության հատվածը, որը մեկ տարի առաջ հանդես էր գալիս որպես աճի շարժիչ ուժերից մեկը, այժմ հայտնվել է անկման մեջ ։ Վիճակագրության համաձայն, 2025թ. հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին նման տնտեսական ակտիվությունն առավելապես բխել է ծառայությունների ոլորտում տարեկան աճի արագացումից՝ 5,8% - ից մինչև 10,8%, և շինարարության ոլորտում բարձր տեմպերի ավելի ցայտուն առաջխաղացումից՝ 15,5% - ից մինչև 20,6%: Աճը փոքր-ինչ արագացել է նաև էներգահամալիրում՝ 2,8%-ից հասնելով 4,2%-ի։ Ընդ որում, վատթարացել է արդյունաբերության հատվածի տարեկան դինամիկան՝ 11,7% աճից մինչև 3% անկում, և խիստ դանդաղել է առևտրի ոլորտի աճը՝ 18,8%-ից մինչև 3,2%: Այդ ժամանակահատվածի վիճակագրական հաշվետվության մեջ գյուղատնտեսական հատվածի վերաբերյալ տվյալները բացակայում են:
Հիշեցնենք նաև, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ի փաստացի աճը 2024 թվականին կազմել է 5,9 տոկոս, ինչը ցածր է պետբյուջեի 7 տոկոս թիրախային ցուցանիշից: