Ուրբաթ, 5 Դեկտեմբերի 2025 15:52
Հայաստանում տարեկան գնաճը շարունակում է արագանալ՝ չհատելով թիրախային շեմի սահմանները
Արմինֆո. Հայաստանի սպառողական շուկայում 2025թ. նոյեմբերին 2024թ. նոյեմբերի համեմատ արձանագրվել է ավելի բարձր գնաճ ՝ 3,1% (քան մեկ տարի առաջ՝ 1,4%), ինչը պայմանավորված է սննդամթերքի և տրանսպորտի, զբոսաշրջության, գեղեցկության սրահների ոլորտում ծառայությունների թանկացմամբ։ Դատելով ընթացիկ տարվա վիճակագրական տվյալներից ՝ ամիս առ ամիս տարեկան գնաճը արագացել է, այնուամենայնիվ, գտնվելով 3% թիրախային շեմի սահմաններում ՝ շեղումների թույլատրելի միջակայքով ՝ + / - 1 տ. կ.։  Հիշեցնենք, որ գնաճի այս նոր թիրախը գործում է 2025 թվականից, իսկ մինչ այդ երկար տարիներ գործում էր ավելի բարձր ուղենիշ ՝ 4% (շեղումների թույլատրելի միջակայքով ՝ + / - 1,5 տ.կ.)։
Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների ՝ 2025թ. 11 ամիսների ընթացքում գնաճը ձևավորվել է 2% մակարդակում (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 0,4% գնաճի դիմաց), ինչը ծառայությունների ավելի ցայտուն թանկացման արդյունք է, քան պարենային ապրանքների և ոչ պարենային ապրանքների։