Արմինֆո. Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) կանխատեսում է ընթացիկ տարում սպառողական գների աճի պահպանում հանրապետության Կենտրոնական բանկի թիրախին մոտ՝ 3+1%:
ԵԱԶԲ-ի ամենշաբաթյա մակրոամփոփագրի համաձայն, Հայաստանում գնաճը նոյեմբերին նվազել է մինչեւ 3,1 տոկոս ՝ հոկտեմբերի 3,7 տոկոսից հետո, ինչը պայմանավորված է պարենամթերքի արժեքի աճի դանդաղմամբ (նոյեմբերին 3,8 տոկոս՝ մեկ ամիս առաջվա 5,6 տոկոսից հետո) եւ կապված է համաշխարհային գների դինամիկայի հետ։
"Նոյեմբերին ծառայությունների հատվածում գնաճը կայունացել է (տարեկան 2,9%), միաժամանակ, ոչ պարենային հատվածում գների աճն արագացել է (տարեկան 1,2% նոյեմբերին՝ տարեկան 0,9% - ից հետո) ։ Մենք կանխատեսում ենք ընթացիկ տարում սպառողական գների աճի պահպանում ՀՀ ԿԲ թիրախին մոտ (3+1%)", - ասվում է ԵԱԶԲ-ի հաղորդագրությունում:
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) բազմակողմ զարգացման բանկ է, որը ներդրումային գործունեություն է իրականացնում եվրասիական տարածքում: ԵԱԶԲ-ի կենտրոնակայանը գտնվում է Ալմաթիում։ 2025 թվականի դրությամբ նրա պորտֆելում կա 305 նախագիծ, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 16,5 միլիարդ դոլար։ Ուշադրության կենտրոնում են ինտեգրացիոն ազդեցություն ունեցող նախաձեռնությունները տրանսպորտային ենթակառուցվածքի, թվայնացման, կանաչ էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության և մեքենաշինության ոլորտներում: