Արմինֆո. Հայկական "Մետալշին" ընկերությունը բելառուսական "Ռուխսերվոմոտոր"-ի և ռուսական "Վոյաժ" ԳՀԿ-ի հետ համատեղ ՌԴ տարածքում կգործարկի երկաթուղային տրանսպորտի բաղադրիչների, այդ թվում ՝ արագընթաց գնացքների բարձր տեխնոլոգիական արտադրություն: Այդ մասին հաղորդում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը։
Հաղորդվում է, որ նախագիծը լիովին համապատասխանում է կոոպերացիոն նախագծերի ընտրության մասին կանոնակարգով նախատեսված անհրաժեշտ չափանիշներին: Տեղեկատվության համաձայն ՝ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը հավանություն է տվել արդյունաբերական կոոպերացիայի ֆինանսավորման մեխանիզմի շրջանակներում այդ նախագծի իրականացման համար Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) բյուջեից սուբսիդիաների տրամադրմանը: Նախագծի մանրամասների մասին չի հաղորդվում:
Երևանում գործող «Մետալշին» ընկերությունը Հայաստանում շինարարական ծառայությունների առաջատար մատակարար է, որը մասնագիտացած է անգարների, արտադրական և բնակելի համալիրների կառուցման մեջ՝ բարձրորակ շինանյութերի օգտագործման բազմազան հնարավորություններով:
Մինչդեռ, արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի նախարար Գոհար Բարսեղյանի խոսքով, հանձնաժողովի խորհրդի այդ որոշումը ֆինանսավորման նոր վերազգային գործիքի իրականացման աշխատանքների աճողական արդյունք է: «Այս տարի արդեն հաստատված երեք նախագծերին ավելացել են ևս երկուսը: Կարևոր է, որ բոլոր անդամ պետությունները մասնակցում են նախագծերին։ Վստահ եմ, որ ընդունված նախաձեռնությունների իրականացումը կնպաստի գլխավոր խնդրի լուծմանը ՝ մեր երկրների միջև կայուն տնտեսական կապերի ձևավորմանը", - ասել է նա։
Նշենք նաև, որ ԵՏՀ խորհուրդը հավանություն է տվել ևս մեկ նախագծի, որին մասնակցում են ռուսական "Բեշթաու էլեկտրոնիկս" ընկերությունը ՝ "Ներո էլեեկտրոնիկս" ՍՊԸ (Բելառուս) և "Ղրղզէլեկտրոնիկա" ՍՊԸ (Ղրղզստան) հետ համատեղ, և որն ուղղված է անհատական համակարգիչների համակարգային բլոկների արտադրությանը: Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդը 2023 թվականի հոկտեմբերի 26-ին հաստատել է արդյունաբերության ճյուղերում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ընտրության և ԵԱՏՄ պետությունների կողմից դրանց իրականացման ժամանակ ֆինանսական աջակցության տրամադրման մասին դրույթը ։ Ընտրության չափանիշները բազային պայմանների կատարումն է, մասնավորապես, նախագիծը կարող է դիտարկվել, եթե դրա մասնակիցները լինեն ԵԱՏՄ երեք և ավելի պետությունների ձեռնարկություններ, իսկ իրականացման հայտարարված ժամկետը չգերազանցի հինգ տարին: Սուբսիդիայի չափը հավասար է ազգային արժույթի հիմնական (զեղչային) տոկոսադրույքի չափին, որում տեղի է ունենում ծրագրի ֆինանսավորումը:
Տարեկան մեկ նախագծի համար սուբսիդիայի առավելագույն չափը չի կարող գերազանցել 350 միլիոն ռուբլու համարժեք գումարը: Նման նախագծերի իրականացման համար 2024 թվականին հատկացվել է 1,8 միլիարդ ռուբլի, 2025 թվականին ՝ մինչև 3,6 միլիարդ ռուբլի: Ֆինանսական աջակցության մեխանիզմին մասնակցելու համար հաստատված ֆինանսական կազմակերպությունների ցանկում ներառված են 63 բանկ, զարգացման ութ ինստիտուտ և Եվրասիական զարգացման բանկը:
Այսօրվա դրությամբ ԵՏՀ ստացել է սուբսիդիաներ ստանալու 16 հայտ: 13-ը՝ Ռուսաստանից, երկուսը՝ Ղազախստանից, եւ մեկը' Ղրղզստանից՝ շուրջ 17 մլրդ ռուբլի ընդհանուր արժողությամբ։ Հավանության է արժանացել հինգ նախագիծ։ Մյուս հայտերը գտնվում են քննարկման տարբեր փուլերում։