Արմինֆո.Ռուս-հայկական գործարար համագործակցության արդիական հարցեր են քննարկվել Երևանում Ռուս-հայկական գործարար ակումբի հերթական նիստում ՝ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի ղեկավարությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան մամուլի ծառայությունը, նիստի մասնակիցներին ողջույնի խոսք են հղել Կոպիրկինը, Հայաստանում Ռուսաստանի առևտրային ներկայացուցիչ Սերգեյ Սոլոմինը և Հայաստանի առևտրաարդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Կարեն Իվանովը:
Նիստի ընթացքում մեծ ուշադրություն է դարձվել ներդրումների և ֆինանսների, տրանսպորտի և լոգիստիկայի, էլեկտրոնային առևտրի, ՏՀՏ և զբոսաշրջության ոլորտների հարցերի քննարկմանը:
Զեկույցներով հանդես են եկել․ "ՎՏԲ - Հայաստան Բանկ" ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն-վարչության նախագահի տեղակալ Եվգենի Մոտովիլովը ՝ "Ֆինանսական գործիքներ բիզնեսի աճի համար" թեմայով; "Հարավկովկասյան երկաթուղի" ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովը ՝ "Նոր երկաթուղային երթուղիներ՝ դեպի Հայաստան ռուսական արտադրանքի մատակարարման համար" թեմայով; "ԻՄՎԲԱՄ" ՍՊԸ (Wildberries) պետական իշխանության մարմինների հետ հարաբերությունների զարգացման գծով փոխտնօրեն Մերի Օհանյանը՝ "Էլեկտրոնային առևտուրը որպես բիզնեսի համար ներդրումային հարթակ" թեմայով; Axoft ընկերության բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Ալեքսանդր Ռժեուցկին՝ "Թվային լուծումներ բիզնեսի համար Հայաստանում" թեմայով; "Մայլեր" լեռնադահուկային հանգստավայրի բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Օնիկ Առաքելյանը՝ "Լեռնադահուկային հանգստավայրի շնորհաանդեսը՝ որպես ազատ տնտեսական գոտու. Ռուսական ներդրումների ներգրավում" թեմայով։
Այնուհետև տեղի է ունեցել նիստի մասնակիցների շփում ազատ ձևաչափով, որտեղ յուրաքանչյուրը կարողացել է հետաքրքրող հարցերն ուղղել անմիջապես Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանին և առևտրային ներկայացուցչին, ինչպես նաև ռուսական համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին:
Գործարար շրջանակների և պետական մարմինների ներկայացուցիչները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գաղափարները, ինչպես նաև գտել են իրենց համար օգտակար շփումներ և փոխշահավետ նախագծերի իրականացման նոր հնարավորություններ: Միջոցառումը կազմակերպվել էր "ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ"ՓԲԸ աջակցությամբ:
Ակումբի առաքելությունն է զարգացնել և ամրապնդել գործարար համագործակցությունը ռուս և հայ գործարարների միջև: Ակումբի անդամակցությունը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում ձեռք բերել և ընդլայնել գործարար կապերի շրջանակը, ինչպես նաև հանդիպում անցկացնել Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության պետական իշխանության մարմինների ներկայացուցիչների հետ: