Արմինֆո. Հայաստանի Կենտրոնական բանկը 2025 թվականի վերջին որոշել է իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ 6,75%-ից մինչեւ 6,5%՝ մինչ այդ 10 ամսվա ընթացքում նախընտրելով այն անփոփոխ պահել: Նման որոշում է կայացվել դեկտեմբերի 16-ին ՀՀ ԿԲ խորհրդի նիստում: 2025 թվականին սա առանցքային տոկոսադրույքի երկրորդ իջեցումն է, նախորդը եղել է 2025 թվականի փետրվարին՝ նույնպես 0,25 տ.կ. - ով՝ 7%-ից մինչև 6,75%, որից հետո վեց անգամ (մարտ, մայիս, հունիս, օգոստոս, սեպտեմբեր և նոյեմբեր ամիսներին) այն պահպանվել է նույն մակարդակի վրա։
Ըստ այդմ, նվազեցվել են նաեւ լոմբարդային ռեպո-գործարքների տոկոսադրույքները՝ 8,25% - ից մինչև 8%, իսկ բանկերից ներգրավված ավանդների տոկոսադրույքները' 5,25%-ից մինչև 5%:
Ընդհանուր առմամբ, 2023 թվականի կեսերից մինչ օրս հիմնական տոկոսադրույքն իջեցվել է 4,25 տոկոսային կետով (պատմականորեն առավելագույն 10,75% - ից): Ըստ այդմ, տվյալ ժամանակահատվածում նույնքան (4,25 տ.կ. - ով) նվազել են լոմբարդային ռեպոների և բանկերից ներգրավված ավանդների տոկոսադրույքները՝ 2022թ. դեկտեմբերին արձանագրված (և մինչև 2023թ. հունիս պահպանվող) առավելագույն, համապատասխանաբար, 12,25% և 9,25%-ից։ Բայց մինչ այժմ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի, լոմբարդային ռեպոների և բանկերից ներգրավված ավանդների տոկոսադրույքների ներկայիս մակարդակները հեռու են 2020 թվականի երկրորդ կեսին արձանագրված նվազագույն, համապատասխանաբար, 4,25%, 5,75% և 2,75% նշաձողերից:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն, 2025թ. նոյեմբերին 2024թ. նոյեմբերի համեմատ արձանագրվել է 3.1% գնաճ ՝ 2024թ. նոյեմբերի համեմատ 1.4% գնաճային ցուցանիշի դիմաց՝ 2023թ. նոյեմբերի համեմատ։ Կենտրոնական բանկի կողմից հաշվարկվող տարեկան նոյեմբերյան գնաճի բազային ցուցանիշը կազմել է 3.8% ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 0.8% գնաճի դիմաց:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը 2,5 տարի (2020թ.դեկտեմբերից մինչև 2023թ. կեսերը) վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումից հետո՝ նվազագույն 4,25% - ից մինչև առավելագույն 10,75% (այսինքն ՝ 6,5 տ. կ. - ով), սկսել է նվազեցնել առանցքային տոկոսադրույքը՝ սկսած 2023թ. հունիսի 13-ից ՝ շարունակելով այդ քաղաքականությունը 2024 և 2025 թվականներին։ Մասնավորապես, 2025թ. փետրվարին առանցքային տոկոսադրույքը 7% - ից իջեցվել է մինչև 6,75% ՝ պահպանելով այդ մակարդակը մինչև դեկտեմբերի կեսերը, երբ հաջորդել է տարվա ընթացքում երկրորդ իջեցումը մինչև 6,5%:
Նշենք, որ 2025 թվականից սկսած գնաճի թիրախավորված նշաձողը սահմանվել է 3% ՝ + / - 1 տ.կ. թույլատրելի շեղումների միջակայքով (նախկին 4% - ի դիմաց, + / - 1,5 տ. կ.): "ՀՀ 2025թ. պետական բյուջեի մասին" ՀՀ օրենքում նախատեսվում է, որ Կենտրոնական բանկը դրամավարկային քաղաքականության վերաբերյալ որոշումներ ընդունելիս այսուհետ առաջնորդվելու է գնաճի թիրախային այդ նշաձողով: Գնաճի թիրախավորված շեմի նվազեցումը երկարաժամկետ կայուն տնտեսական աճի հեռանկարների և հասարակության բարեկեցության բարձրացման ուղղությամբ ԿԲ-ի և կառավարության համատեղ մոտեցման իրականացման կարևոր նախադրյալ է: