Ուրբաթ, 26 Դեկտեմբերի 2025 10:51
Երևանում քննարկվել ռեն հայ-ղազախական համագործակցության զարգացման հեռանկարները զբոսաշրջության ոլորտում
Արմինֆո. Երևանում հիբրիդային ձևաչափով տեղի է ունեցել երկկողմ համագործակցության հարցերին նվիրված կլոր սեղան՝ "Ղազախստան-Հայաստան. երկխոսություն զբոսաշրջության ոլորտում" թեմայով:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանում Ղազախստանի դեսպանատան մամուլի ծառայությունը, 2024 թվականին ստորագրված համագործակցության հուշագրի շրջանակներում "Кazakh Tourism ազգային ընկերություն" ԲԸ և Հայաստանի զբոսաշրջության ֆեդերացիայի հետ համատեղ կազմակերպված միջոցառումը միավորել է երկու երկրների համապատասխան պետական մարմինների ղեկավարներին, զբոսաշրջային ընկերությունների, փորձագիտական հանրության և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին:
Կլոր սեղանի ընթացքում մասնակիցներին մանրամասն տեղեկատվություն է տրամադրվել Ղազախստանի զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների մասին, ինչպես նաև քննարկվել են երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնման հեռանկարները, ներառյալ փորձի փոխանակումը:
Իր ելույթում Հայաստանում Ղազախստանի դեսպան Բոլատ Իմանբաևը, նշելով, որ 2025 թվականին հայ-ղազախական հարաբերությունները դուրս են եկել ռազմավարական գործընկերության նոր մակարդակ, ընդգծել է, որ զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության խորացումը կարևոր ուղղություն է, որը նպաստում է տնտեսական և մշակութային-հումանիտար կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև երկու երկրների քաղաքացիների միջև շփումների խորացմանը:
Զբոսաշրջության ոլորտում պետական քաղաքականության առաջնահերթությունները և երկկողմ փոխգործակցության հեռանկարները, այդ թվում ' զբոսաշրջիկների ներգրավման և միջազգային շուկաներում ազգային տուրիստական բրենդերի խթանման համատեքստում, ներկայացրել է Ղազախստանի Հանրապետության զբոսաշրջության և սպորտի նախարարության զբոսաշրջության արդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Նուրտաս Կարիպբաևը: "Кazakh Tourism ազգային ընկերության" և Ղազախստանի Հանրապետության ձեռնարկատերերի "Ատամեկեն" ազգային պալատի ներկայացուցիչների շնորհանդեսներում շեշտը դրվել է Ղազախստանի զբոսաշրջային ներուժի, արտասահմանյան գործընկերների հետ գործընկերային կապերի զարգացման փորձի վրա: Ընդգծվել է, որ Ղազախստանը հետևողականորեն զարգացնում է զբոսաշրջության ոլորտը ՝ այն դիտարկելով որպես կայուն տնտեսական աճի և միջազգային փոխգործակցության գործիքների շարժիչներից մեկը:
Հայկական կողմի ներկայացուցիչներն, իրենց հերթին, պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնել համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում, այդ թվում ՝ Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի երկրների տեսարժան վայրերի հանրահռչակմանն ուղղված համատեղ նախագծերի ձևավորման միջոցով:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը, հետաքրքրություն հայտնելով միջգերատեսչական կապերի խորացման նկատմամբ, կիսվել է Ղազախստանի "Զբոսաշրջություն եւ ճանապարհորդություններ" (KITF 2025) 23-րդ միջազգային ցուցահանդեսին հայկական կողմի մասնակցության տպավորություններով և ընդգծել տուրօպերատորների միջև ուղիղ կապերի հաստատման կարևորությունը, ինչին կարող է նպաստել Ղազախստանում և Հայաստանում անցկացվող մասնագիտացված միջոցառումներին և ցուցահանդեսներին ավելի ակտիվ մասնակցությունը:
Հայաստանի զբոսաշրջության ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանի կարծիքով, երկու երկրների ներուժի արդյունավետ իրացման կարևոր տարր է տրանսպորտային և լոգիստիկ հարմարավետ պայմանների առկայությունը:
Առանձին հետաքրքրություն են առաջացրել օտարերկրյա լրագրողների համար "Ղազախստանը արտասահմանյան ԶԼՄ-ների աչքերով" 10-րդ հոբելյանական միջազգային մրցույթի "Զբոսաշրջություն" անվանակարգում մրցանակակիր, "ԱրմԻնֆո" լրատվական գործակալության թղթակից Մարիաննա Մկրտչյանի արձագանքները Ղազախստանի զբոսաշրջային հնարավորությունների մասին:
Քննարկման ընթացքում մասնակիցները կարևորելլ են տրանսպորտային հասանելիության և թվային գործիքների առանցքային դերը զբոսաշրջիկների փոխանակման ընդլայնման գործում: Միջոցառման արդյունքում հաստատվել է կողմերի շահագրգռվածությունը գործընկերության հետագա խորացմամբ, որը համապատասխանում է փոխադարձ շահերին և նոր հնարավորություններ է բացում Ղազախստանի և Հայաստանի միջև կապերի ընդլայնման համար: