Չորեքշաբթի, 10 Դեկտեմբերի 2025,
Արմինֆո. Ակբա բանկը Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) հետ համագործակցությամբ Հայաստանում մեկնարկում է երիտասարդների կողմից հիմնված բիզնեսների ֆինանսավորման առաջին նպատակային ծրագիրը։
Արմինֆո. Team Holding-ի մեջ մտնող ընկերությունները վերջին 5 տարիների ընթացքում կարողացել են լուծել իրենց առջև դրված խնդիրները և կայուն աճ ցուցադրել: Բացի հեռահաղորդակցության հատվածից, նրանք գործունեություն են ծավալում մի շարք ոլորտներում, այդ թվում ՝ այլընտրանքային էներգիայի, էլեկտրոնային առևտրի, լոգիստիկայի, հյուրանոցային բիզնեսի և այլն։ Եվ այսօր ավելի քան 10 ընկերությունների են խմբում, որոնք զարգացման համար լրացուցիչ ռեսուրսների կարիք ունեն։ Նման անհրաժեշտությունը Team Holding-ին դրդել է որոշում կայացնել դուրս գալ Հայաստանի կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկա։
Չորեքշաբթի, 26 Նոյեմբերի 2025,
Արմինֆո. Ս․ թ․ նոյեմբերի 26-ին Արդշինբանկը և ՎԶԵԲ-ը նոր համագործակցության շրջանակներում ստորագրեցին թվով 3 պայմանագիր՝ ընդհանուր ավելի քան 155 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ֆինանսավորման չափով` ուղղված երկրում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը, կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման ընդլայնմանը և ենթակառուցվածքների զարգացմանը։
Հինգշաբթի, 25 Սեպտեմբերի 2025,
Արմինֆո. Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) բարելավել է Հայաստանի 2025 թվականի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը մինչև 5%՝ նախկին 4,8% - ից (2024 թվականի փաստացի 5,9% աճի դիմաց) ՝ ակնկալելով 2026 թվականին տեմպերի դանդաղում մինչև 4,5%: Այդ մասին նշվում է սեպտեմբերի 25-ին հրապարակված "Տնտեսական հեռանկարները ՎԶԵԲ-ի գործառնությունների տարածաշրջաններում" զեկույցում։
Ուրբաթ, 19 Սեպտեմբերի 2025,
Արմինֆո.Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանին պետական երաշխիքով 39 մլն եվրո վարկ կտրամադրի Երեւանի ծայրամասում նոր մաքսային եւ լոգիստիկ կենտրոնի կառուցման ֆինանսավորման համար: Այդ վարկը կհամալրվի Եվրամիության կողմից 6 մլն եվրո դրամաշնորհով։ Այդ մասին ԱրմԻնֆո-ին հաղորդել է ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի մամուլի ծառայությունը:
Ուրբաթ, 12 Սեպտեմբերի 2025,
Արմինֆո. Սեպտեմբերի 23-ին "Արմենիա Մարիոթ" հյուրանոցում տեղի կունենա հերթական ամենամյա բանկային համաժողովը: Միջոցառումը կոչված է համախմբելու ոլորտի առաջատարներին, ֆինտեխ-նորարարներին և կարգավորող մարմիններին ՝ քննարկելու ֆինանսական համակարգի վերջին միտումները, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները և ցույց կտա այն ուղղությունները, որոնցով տեղի է ունենում Հայաստանի բանկային լանդշաֆտի դինամիկ վերափոխումը:
Արմինֆո. Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) հանդեպ Հայաստանի արտաքին պարտքը 2025թ. առաջին կիսամյակում աճել է 1,3%-ով (մեկ տարի առաջ նույն ժամանակահատվածի 2,7% անկման դիմաց), ընդ որում, տարեկան կտրվածքով աճն արագացել է 2,3% - ից մինչև 4,6%՝ գերազանցելով 1,7 մլրդ դոլարը։ Այդ մասին են վկայում ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալները։
Արմինֆո. Ակբա բանկը բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովում ամփոփել է 2024 թվականի արդյունքներն ու սահմանել բանկի զարգացման առաջիկա ուղղությունները։
Արմինֆո. Կանաչ նախաձեռնությունների և մրցունակության խթանման պայմանագրի շրջանակներում ԱրարատԲանկը ՎԶԵԲ-ի հետ հանդես է գալիս բիզնես վարկի/լիզինգի նոր առաջարկներով։
Երկուշաբթի, 17 Մարտի 2025,
Արմինֆո. Մարտի 13-14-ը Թբիլիսիում կայացել է «Navigating Trade Finance: Building Awareness for Accessibility» տարածաշրջանային համաժողովը: EBRD TFP, FCI և ICC Georgia-ի համատեղ տարածաշրջանային այս կարևոր միջոցառումը համախմբել էր ֆինանսական ոլորտի առաջատար մասնագետներին՝ մասնավոր հատվածի համար առևտրի ֆինանսավորման գործիքների հասանելիության բարելավման ուղիները քննարկելու նպատակով:
Արմինֆո. ԱՐՄՍՎԻՍԲԱՆԿ ՓԲԸ-ն հպարտությամբ հայտարարում է Միավորված ազգերի կազմակերպության Շրջակա միջավայրի ծրագրի ֆինանսական նախաձեռնությանն (UNEP FI) անդամակցության մասին և հաստատում է իր հանձնառությունը որպես ՄԱԿ-ի Պատասխանատու բանկային գործունեության սկզբունքների (PRB) ստորագրող կողմ: Այս նշաձողը վերահաստատում է Բանկի նվիրվածությունը/հավատարմությունը կայուն զարգացմանը` իր ռազմավարությունները համահունչ դարձնելով Փարիզի համաձայնագրի և ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներին (SDGs):