Երեքշաբթի, 16 Սեպտեմբերի 2025,
Չորեքշաբթի, 10 Սեպտեմբերի 2025,
Արմինֆո. Վայոց ձորի Արենի գյուղում Ստեփանյանների ընտանիքը հայրական տանը ստեղծել է յուրահատուկ գաստրո բակ՝ պահպանելով ավանդույթներն ու համադրելով դրանք ժամանակակից մոտեցումների հետ։ Գաստրո բակն անվանել են իրենց ազգանունով՝ Stepanyans' Gastro Yard։ |
Երկուշաբթի, 28 Հուլիսի 2025,
Արմինֆո. Ինչպիսի՞ն կլինի Հայաստանում խելացի և նորարար գյուղատնտեսությունը մոտ ապագայում։ Ակբա բանկի գլխավոր գործընկերությամբ իրականացվող Sevan AgriTech Summit-ում նորարարությունը հանդիպում է գյուղատնտեսության ներկա փորձին՝ ձևավորելով համատեղ լուծումներ ապագայի համար։ Գյուղոլորտի զարգացմամբ հետաքրքված ստարտափերների հետ այս հարթակում քննարկվել են ոլորտի կարևորագույն մարտահրավերները՝ կլիմայի փոփոխությունից մինչև ֆերմերների երիտասարդացում, և մատնանշվել են լուծման հնարավոր ուղիներ։ |
Արմինֆո. ԱԿԲԱ բանկի բաժնետերերը տարեկան ընդհանուր ժողովում որոշել են 2024 թվականին ստացված 28.8 մլրդ դրամ զուտ շահույթից շահաբաժինների վճարմանն ուղղել 6.584 մլրդ դրամ կամ մեկ բաժնետոմսի դիմաց 1100-ական դրամ: Այդ մասին նշված է հունիսի 18-ին հրապարակված Ակբա բանկ-ի հաղորդագրության մեջ: Շահութաբաժինների վճարման մասին որոշման համաձայն ՝ վճարումները պետք է ավարտվեն 2025թ. հունիսի 20-ին: |
Երեքշաբթի, 17 Հունիսի 2025,
Արմինֆո. Կոնվերս Բանկը Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիայից (IFC) ստացել է առևտրի ֆինանսավորման գիծ: Համաձայնագիրը կնքվել է հունիսի 16-ին Վիեննայում` IFC-ի Եվրոպայում ֆինանսական հաստատությունների խմբի տարածաշրջանային մենեջեր Էտլևա Կոկայի և Կոնվերս Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Անդրանիկ Գրիգորյանի կողմից: |
Երկուշաբթի, 16 Հունիսի 2025,
Արմինֆո. Հունիսի 18-ին Երևանում կկայանա HIF Yerevan 2025-ը, որը հյուրընկալության ոլորտի միտումների քննարկման և ներդրումային համագործակցության միջազգային առաջատար հարթակ է: |
Չորեքշաբթի, 7 Մայիսի 2025,
Արմինֆո.Ամերիաբանկը 105 մլն եվրոյի ֆինանսավորում է ներգրավել Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) հետ գործընկերության շրջանակում, որը ԵՆԲ համաշխարհային ստորաբաժանման (ԵՆԲ Գլոբալ) կողմից Հարավային Կովկասի որևէ բանկի մեկ գործարքի շրջանակում երբևէ տրված ամենախոշոր վարկն է: Ամերիաբանկի հաղորդագրության համաձայն, այս ֆինանսավորումն ընդգծում է Ամերիաբանկի և ԵՆԲ-ի համատեղ հանձնառությունը՝ մասնավոր հատվածի աճի միջոցով խթանելու տնտեսական զարգացումը և նպաստելու Հայաստանի անցմանը կանաչ տնտեսությանը: |
Արմինֆո. Ամերիաբանկը 200 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ վարկային պայմանագիր է ստորագրել Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետ՝ կլիմայական ֆինանսավորման նախաձեռնություններին, միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՄՓՄՁ) և կանանց պատկանող ՓՄՁ-ներին աջակցելու նպատակով: Կնքված համաձայնագիրը, որը IFC-ի և Հայաստանում գործող ֆինանսական հաստատության միջև երբևէ ստորագրված ամենախոշոր գործարքն է, նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանում կանաչ տնտեսության անցման, կլիմայի փոփոխությունների հետևանքների նկատմամբ դիմադրողականության բարձրացման և կլիմայի առնչությամբ ազգային և միջազգային նպատակներին համապատասխան գործելու տեսանկյունից: Ներգրավված միջոցների կեսը հատկացվելու է կլիմայական ֆինանսավորման նախագծերին, մեկ քառորդը` ՄՓՄՁ-ներին, ևս մեկ քառորդ` կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ներին: |
Արմինֆո.Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) 13.5 մլն դոլար է ներդրել Telecom Armenia ընկերության (team Telecom Armenia ապրանքանիշ) կողմից Հայաստանում առաջին անգամ Կայուն զարգացման հետ կապված պարտատոմսերի (Sustainability-Linked Bonds) թողարկմանն աջակցելու համար' 75 մլն դոլար թողարկման ծավալով: Ինչպես նշվում է ՄՖԿ-ի հաղորդագրության մեջ, այդ կերպ ինստիտուցիոնալ ներդրողը աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանում թվային ենթակառուցվածքի զարգացմանը: |
Չորեքշաբթի, 11 Դեկտեմբերի 2024,
Արմինֆո. Կոնվերս Բանկը և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) հայտարարում են համագործակցության մասին, որն ուղղված է Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) համար ֆինանսական միջոցների հասանելիության բարձրացմանը: Համագործակցության շրջանակում IFC-ն Կոնվերս Բանկին կտրամադրի երաշխիք՝ 10 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք վարկային պորտֆելի վերադարձելիության ռիսկը 50%-ով չեզոքացնելու համար: |
Արմինֆո.Հայաստանի պարտադիր կենսաթոշակային հիմնադրամների կողմից կառավարվող ակտիվների ծավալը հասել է 2,2 մլրդ եվրոյի կամ ՀՆԱ-ի 10% - ին: Դրանցից ավելի քան 1,2 մլրդ եվրո կառավարում է Amundi-ACBA Asset Management-ը։ Մինչդեռ, զարգացած երկրներում, օրինակ, Նիդերլանդներում ցուցանիշը հասնում Է ՀՆԱ-ի 115% - ի։ Սեպտեմբերի 24-ին այդ մասին հայտարարել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Ժան Մազեջյանը՝ երկրի շուկայում Amundi-ACBA Asset Management (Amundi-ACBA) ընկերության աշխատանքի 10-ամյակին նվիրված մամուլի ասուլիսում պատասխանելով ԱրմԻնֆո - ի հարցին: |