Արմինֆո.2020 թվականին Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD) կփորձի Հայաստանում իրականացնել շուրջ 15 նախագիծ, որոնց ընդհանուր արժեքը կկազմի առնվազն 100 մլն եվրո: Այս մասին հունվարի 30-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Գվինդաձեն ։
Ընթացիկ տարում բանկը կկենտրոնանա նաեւ մասնավոր հատվածի վրա, սակայն, ըստ նրա, նախատեսվում է համագործակցություն նաեւ պետական հատվածի հետ:
Մասնավորապես, բանկը նախատեսում է ընդլայնել գործունեությունը էներգետիկ ոլորտում՝ հաշվի առնելով ՀՀ կառավարության շահագրգռվածությունը էներգախնայողական նախագծերի իրականացման հարցում: Միաժամանակ ԵՄ-ի հետ համատեղ նախատեսվում է տրանսպորտային ոլորտի եւ քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացում:
<Ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ մենք բանակցություններ ենք վարում ՀՀ փոխվարչապետի հետ, որը համակարգում է ՎԶԵԲ - ի հետ Հայաստանի համագործակցության հարցերը, ինչպես նաեւ Ֆինանսների նախարարության հետ՜ ուսումնասիրելով նաեւ այլ հնարավորություններ>, - ասել է Գվինդաձեն:
Նշենք, որ Հայաստանը ՎԶԵԲ-ի անդամ է 1992 թվականից: ՀՀ տնտեսության մեջ բանկի ներդրումների ընդհանուր ծավալը հասել է 1.4 մլրդ եվրոյի: Հայաստանում բանկի պորտֆելի 90 տոկոսը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին: