Ուրբաթ, 11 Հունիսի 2021 15:21
ՎԶԵԲ-ը 3 մլն եվրո կտրամադրի Հայաստանի աերոնավիգացիային
Արմինֆո.Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (EBRD) 3 մլն եվրո վարկ կտրամադրի Հայաստանի աէրոնավիգացիային (Armats) ' իրացվելիության աջակցության հրատապ պահանջի բավարարման համար:
Ինչպես ասվում է ՎԶԵԲ-ի կայքում, առաջարկվող գործարքը համապատասխանում է COVID-19 համերաշխության փաթեթի 2-րդ փուլի շրջանակներում կենսական կարեւոր ենթակառուցվածքին (VISP) աջակցության ծրագրին եւ ուղղված է կորոնաճգնաժխամի աննախադեպ տնտեսական հետեւանքների չեզոքացմանը եւ ժամանակավոր շոկի հաղթահարմանը եւ դրա առանցքային գործառույթի վրա ուշադրության կենտրոնացմանը, այսինքն,  Հայաստանում օդային երթեւեկության անվտանգ կառավարման ծառայությունների մատուցմանը: Նշվում է, որ նախագիծը հանգեցնում է ընկերության իրացվելիության ներկայիս պակասի վերացմանը, որն առաջացել է ճգնաժամային իրադարձության հետ կապված տնտեսական ակտիվության հանկարծակի զգալի փոփոխության հետեւանքով:
Ծրագիրը ենթադրում է նաեւ 200 հազար եվրոյի չափով դրամաշնորհային տարր։
Նշենք, որ Հայկական աերոնավիգացիան (Armats) ամբողջությամբ պատկանում է Հայաստանի կառավարությանը եւ հանդիսանում է օդային երթեւեկության կառավարման ծառայությունների ազգային մատակարար: