Չորեքշաբթի, 13 Հուլիսի 2022 15:27
Հայաստանն ու Բուլղարիան խորացնում են բիզնես կապերը գինեգործության ոլորտում
Արմինֆո. Բուլղարիայի Յամբոլի առևտրաարդյունաբերական պալատը Էնթերփրայզ Արմենիայի  («Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամ) հետ համատեղ իրականացնում է «ԳինուԳործ» ծրագիրը (ENI/2019/411-865 – EU4BCC - ID 1002), որը համակարգվում է EUROCHAMBRES-ի կողմից, ֆինանսավորվում՝  EU4Business ԵՄ նախաձեռնության ներքո: Ծրագրի հիմնական նպատակն է ակտիվացնել առևտրային և համագործակցային կապերը երկու երկրների ՓՄՁ-ների և ԳԾՄ-ների միջև:
Ծրագիրը միտված է Եվրամիության և Արևելյան գործընկերության երկրների միջև գինու ոլորտում առևտրային կապերի խթանմանը, ոլորտի մրցունակության բարելավմանը, ինչպես նաև երկու երկրների գինեգործների միջև առևտրային կապերի հաստատմանը:
Ձեռնարկ «Գինու մարքեթինգ» – սույն ձեռնարկը տրամադրում է օգտակար տեղեկատվություն գինու շուկայավարման վերաբերյալ: Ձեռնարկը ներկայացնում է ոլորտում հաջողված փորձի օրինակներ, ինչպես նաև ուղղորդում է գինու ոլորտի կազմակերպություններին, թե ինչպես հասնեն իրենց՝ առավելագույնս համապատասխանող հաճախորդին: Ձեռնարկը պատրաստված է 3 լեզուներով՝ հայերեն, բուլղարերեն, անգլերեն:
Ձեռնարկի տպագիր օրինակը կարող եք գտնել Էնթերփրայզ Արմենիայի գրասենյակում («Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամ, ՀՀ, Երևան 0010, 5 Մ. Մկրտչյան փ.):   Ձեռնարկի էլեկտրոնային օրինակը հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝ https://bit.ly/3nZziZQ:
Ուղեցույց «Գինու վաճառքը Եվրամիությունում» - սույն ուղեցույցը տրամադրում է համալիր տեղեկատվություն ԵՄ գինեգործական պահանջներին համապատասխանության մակարդակների վերաբերյալ: Այստեղ բերված են գինեգործական արտադրանքի վաճառքի լավ օրինակներ,  ինչպես նաև ներկայացված են գինեգործական ոլորտում ապրանքների մակնշման, ներկայացման և անվտանգության պահանջները: Ուղեցույցը մշակված է հայերեն և անգլերեն լեզուներով:
Ուղեցույցի հայերեն տպագիր օրինակը կարող եք գտնել հայաստանյան գործընկերոջ գրասենյակում՝ Էնթերփրայզ Արմենիայի գրասենյակում («Ներդրումների աջակցման կենտրոն», ՀՀ, Երևան 0010, 5 Մ. Մկրտչյան փ.):
Ուղեցույցի էլեկտրոնային տարբերակը հասանելի է հետևյալ հղմամբ՝ https://bit.ly/3aBBtQg
Նշենք, որ ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների, 2022 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 2.9 մլն լիտր գինի, ինչը մեկ տարվա վաղեմության ցուցանիշից ցածր է 37.6% - ով:
Ըստ ՀՀ մաքսային ծառայության տվյալների՝ 2021 թվականին Հայաստանը գինու արտահանումն ավելացրել է 17,7 տոկոսով ՝ մինչև ավելի քան 3 մլն լիտր, 2020թ. 5,9 տոկոսով նվազման դիմաց: Ընդ որում, հաշվետու ժամանակահատվածում Բուլղարիա է առաքվել 9,7 հազար լիտր հայկական գինի՝ տարեկան 64,4 տոկոս աճով, մաքսային արժեքի 2.1 անգամ՝ մինչև 59.5 հազար դոլար աճի դեպքում: