Հինգշաբթի, 2 Փետրվարի 2023 13:13
Հայաստանի կառավարությունը կաջակցի տեքստիլ արտադրության ոլորտում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը
Արմինֆո. Հայաստանի կառավարությունը կաջակցի տեքստիլ արտադրության ոլորտում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը։ Կառավարությունը փետրվարի 2-ի նիստում հավանություն է տվել ոլորտի զարգացման և դրանից բխող 2023-2026 թվականների գործողությունների ծրագրին։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանի խոսքով՝ 2020-2030 թվականները Հայաստանում հռչակվել են արդյունաբերական արտադրության զարգացման տարիներ։ Ելնելով դրանից ՝ կառավարության ծրագրում նշված է հինգ նպատակ, որոնցից մեկը տեքստիլ արդյունաբերության և հագուստի արտադրության զարգացումն է։ 2011-2020 թվականներին այս ոլորտում նկատվում է նշված արտադրանքի արտահանման ավելի քան 40% աճի դինամիկա։
Միայն 2022 թվականին տեքստիլ արտադրանքի արտահանման ծավալները գերազանցել են 200 մլն դոլարը ՝ 2021 թվականի նույն ցուցանիշը գերազանցելով 15,7% - ով։ Դրանով իսկ, ինչպես նշել է փոխնախարարը, ակնհայտ է ոլորտի զարգացման ներուժը։ Հագուստի արտադրությունը 2020-2021 թվականներին թույլ է տվել ապահովել 11,5 հազար աշխատատեղ, որոնց 90% - ից ավելին ապահովվել է կանանց ներգրավման հաշվին ։
2022 թվականին Հայաստանում գործել է տեքստիլի և հագուստի արտադրության 265 ընկերություն, որոնց մեծ մասը փոքր և միջին բիզնեսի ձեռնարկություններ են ։ Պետեկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ երկրի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում առկա են տեքստիլ արտադրության ոլորտի 11 ձեռնարկություններ։
Ներկայացված ծրագիրը, ինչպես նշել է փոխնախարարը, նպատակաուղղված է ոլորտի զարգացմանը եւ նրա արտադրողական հզորությունների բարձրացմանը: Փաստաթղթում, հիմնականում, ներկայացված են ոլորտի զարգացման երեք ուղղություններ։ Առաջին ուղղությունը կապված է մարդկային կապիտալի զարգացման գործում աջակցության հետ, և այս ուղղությամբ նախատեսվում է հատկացնել լուրջ ֆինանսական ռեսուրսներ ՝ ուղղված միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության զարգացմանը ։ Երկրորդ ուղղությունը պետության կողմից աջակցությունն է ոլորտի արտադրողականության բարձրացման գործում, ինչը թույլ կտա այդ ցուցանիշը բարձրացնել 1,8 անգամ, եւ երրորդ ուղղությունը ՝ արտահանմանն ուղղված արտադրանքի համար աջակցություն ցուցաբերելն է, ինչը թույլ կտա արտահանման ծավալներն ավելացնել մինչեւ  500 մլն դոլար: Բոլոր երեք ուղղություններով ծրագրերի իրականացման համար նախատեսվում է հատկացնել 14 մլրդ դրամ, որը կբաշխվի ըստ տարիների: